Ministævne 05. marts 2016

Lørdag d. 05. marts 2016 holdt Svømmeklubben Nejst sit årlige stævne for minisvømmerne, hvor forældre, kommende forældre og andre interesserede kom for at se hold-udbuddet og deres kunnen. I år var der hele 51 børn og deres forælder med i vandet, det er 10 flere end sidste år, og det er vi rigtig glade for!

Det var 10. gang der blev afholdt ministævne i klubben. Stævnet er et levende bevis på den positive udvikling klubben har oplevet. - Vi har den store fordel, at vi holder til i nogle forholdsvis små rammer, hvilket vi oplever skaber stor tryghed hos børnene, udtaler formand Dorte Andreasen. – Vandtemperaturen ligger på over 30 grader, når de yngste er i vandet samtidig med der både findes varmelamper og gode pusleforhold i omklædningen. Med mini-stævnet ønsker klubben at vise, hvad de træner i på de forskellige hold helt fra babyerne på 5-6 uger til de største af børnene under stævnet på 4-8 år, som samtidig får en forsmag på, hvad det vil sige at deltage i en rigtig svømmekonkurrence. - Vi har generelt en rød tråd i vores undervisning, som handler meget om badesikkerhed i og omkring vand og bassiner, fortæller Dorte. - Vi ser det at forebygge drukneulykker og skader som en af vores vigtigste opgaver, sideløbende med svømmeundervisningen selvfølgelig. Hos os er en af de første opgaver at lære børnene, at de aldrig må springe i vandet uden tilladelse fra forældrene.

Klik her eller på billedet for at se alle billederne fra endnu et herligt stævne!

Vi har modtaget mange flotte sponsorgaver som blev brugt til præmier til vores lotteri ved ministævnet og det efterfølgende klubmesterskab, der indsamlede hele 7.650 kr. - tusinde tak til alle sponsorerne for de flotte gaver!

Til lotteriet har vi modtaget gaver fra: 
Danske Bank, Jyske Bank, Nordsø Oceanarium, Hirtshals apotek, Fjord Line, Hirtshals Fiskehus, Taffel Chips, Eurogate, Kop og kande, KonditorBager i Jyllandsgade, Hirtshals Bowlingcenter, Pernilles fod- og hudpleje, Hyttefadet, Heidi Vendelbo, Home, Normann’s, HoCo foto, Hirtshals Indkøb, Kiwi minipris, Christian Vogdrup VVS, Stjernestrik, Mimosa, Uniq, Klippeatelieret, Spar Nord, Ny form, Cafe 2/Restaurant Lilleheden, Diva, Kølemadsen, Hotel og restaurant Fyrklit, Jakob Gislund, Restaurant Messen, Brdr. Schlie fiskeeksport, Skaga FM, Statiol, Laila og Michael Frederiksen, Dalgaard Angus, Hirtshals Redningskorps og svømmeklubben Nejst.

 

Se nedenfor for oversigt over deltagerne:
 

Baby/Gubbi – 9 deltagere + forældre:
Alma Kristine Givskov Christensen                              250515
Laura Guldager Vadsager                                             180315
Anna Georgieva Heilesen                                             090315
Alin Rokhash Khalil                                                       270814
Tilde Lentz Jacobsen                                                     100714
Huxi Christensen                                                           020414
Eva  Arianna Nielsen                                                     250314
Isabel Aagaard Kirkedal                                                150314
Zanos Khalil                                                                   010413

Slørhaler – 13 deltagere + forældre
:
Mille Wynne                                                                  290613
Milo Jensen                                                                   280613
Alberte Emmersen                                                        141212
Isaac Aagaard Kirkedal                                                 140812
Lærke Lentz Jacobsen                                                   300512
Mads Kørp                                                                     020412
Magne Storgaard Christiansen                                     270911
Marcus Jensen                                                               050911
Rasmus William Larsen                                                220611
Laura Pedersen                                                              190511
Isac Therkeldsen                                                           150411
Ida-Marie Sørensen                                                      010411
Katrine Bech                                                                  020211

Frøerne – 13 deltagere:

Merle Marie Ketilsson                                                  241110
Signe Brix Haugaard                                                     091110
Anna Kappelgaard Larsen                                             131010
Freja Marie Qvist                                                          190810
Noah Schneider-Abrahamsen                                       040810
Laura Engbjerg  Jensen                                                 020610
Trine Lund Danielsen                                                    090310
Nikolaj Møller Nittegaard                                            120210
Malou Dam Münster                                                     250110
Johannes Baggesen                                                       060110
Sebastian Emmersen                                                    271009
Nicoline Toft Iversen                                                     200509
Jacob Kjærsgaard                                                          150808

Pingviner – 16 deltagere:
Mascha Ellesøe Dalsgaard                                           211209
Enya Povlsen                                                                041109
Rune Skov Christensen                                               300909
Tilde Skjødt Petersen                                                  160909
Freja Elisa Petersen                                                     030909
Frederik Møller Karlshøj                                             150809
Anthon Hedegaard Djernæs                                       040809
Lærke Stubkjær Lauritzen                                          030809
Julie T. Welle                                                               260709
Julie Kjærsgaard Nørmark                                         040409
Marius Stage                                                               240209
Marcus Bering Dalsgaard                                          210209
Laurits Edslev Christensen                                       030209
Milo Therkelsen                                                         050109
Magnus Normann Kongerslev                                  050109
Michael Vestermark Jørgensen                               160808

Ialt                        51

Svømmeklubben Nejst | Halvejen 4 | 9850 Hirtshals | Tlf.: 40 92 47 15