Klubmestre 2012: Katrine Præstegaard og Frederik E. Knudsen
Klubmesterskab 2012

Lørdag d. 31.marts 2012 afviklede svømmeklubben Nejst det årlige klubmesterskab. Der var tilmeldt 52 svømmere fra årgang 2005-1994 samt 4 svømmere fra klubbens livredderhold. De var alle klar til at kæmpe om titlen som årets klubmester, der sidste år i 2011 blev vundet af Katrine Præstegaard og Andreas Smed Lauritsen. Alle var spændte, da første løb blev fløjtet i gang.
Svømmerne skulle dyste i alle fire svømmearter og en medley. Mange forældre var mødt op til at heppe, og et hold af frivillige officials holdt styr på svømmernes tider, korrekte vendinger m.m. Svømmernes tider omregnes til point, og den svømmer, der til slut har flest point, kåres som årets klubmester.
Der blev kæmpet bravt om medaljerne blandt de ældste svømmere, en forkert vending eller tyvstart kan i værste fald være afgørende i kampen om titlen som klubmester. De yngste svømmere tog det hele lidt mere roligt – ja, der skulle jo være tid til at tømme brillerne for vand og til at vinke til mor eller far.
De fire svømmere fra livredderholdet havde lagt op til en rigtig fight. De skulle dyste i 50m fri svømning, hvorefter de skulle dykke til bunden efter en sandsæk, som skulle bjærges 50m. Kampen var hård, og det var fire meget forpustede livreddere, som kom i mål efter de 100m.
Under stævnet blev der solgt lodder til lotteri. Mange firmaer havde til sponsorstævnet valgt at sponsorere med en gave, og disse var i spil.

Klik her eller på billedet herover for at se alle billederne fra klubmesterskabet

Der var sponsorgaver fra:
Eurogate, Kop og Kande, Kræmmergården, Fjord Line, Sportsmaster, Trend Cut, Hirtshals idrætscenter, Hirtshals cykelforretning, Brdr. Schlie, Randers Regnskov, Den gamle By, Hurlumhej huset, Hjerl Hede, Beauté Pacifique, Hirtshals ny Indkøb, Marine Shaft, Jyske Bank, Anonym giver, Rønbjerg feriecenter, Nordsøen Oceanarium, Tegnestuen Emmersbæk, Nørregades blomster og Skallerup Klit.

Efter sidste heat blev pointene talt sammen, og til slut kunne vi overrække diplomer og medaljer til alle svømmerne og ikke mindst de to pokaler til klubmestrene.

Stort tillykke til klubmestrene 2012:

Katrine Præstegaard og Frederik E. Knudsen

Herunder kan ses resultatlisten fra årets klubmesterskab.
RESULTATLISTE  -  KLUBMESTERSKAB 2012.
         
KLUBMESTER PIGER : Katrine Præstegaard
         
KLUBMESTER DRENGE :  Frederik E. Knudsen
         
Gruppe 1 piger : Årgang 1999 eller ældre.  
  K-HOLD + TALENT-HOLD      
    Point i alt.    
Nr. 1 Katrine Præstegaard 1445    
Nr. 2 Malene Thirup 1353    
Nr. 3 Sascha Pedersen 841    
Nr. 4 Alberte Kobber Nielsen 687    
Nr. 5 Asta Teglhus 619    
Nr.6 Emilia Topholt Holm Sørensen 581    
nr. 7 Kristina Terpet Jensen 207    
         
Gruppe 1 drenge : Årgang 1999 eller ældre.  
  K-HOLD + TALENT-HOLD      
    Point i alt.    
Nr. 1 Andreas Busch 649    
Nr. 2 Jeppe Bo Pedersen 597    
Nr. 3 Philip Djurhuus 109    
         
Gruppe 2 piger : Årgang 2000 eller yngre.  
  K-HOLD + TALENT-HOLD      
    Point i alt.    
Nr. 1 Emma Topholt Holm Sørensen 734    
Nr. 2 Freya Kobber Nielsen 607    
Nr. 3 Helena Bang Nielsen 526    
         
Gruppe 2 drenge : Årgang 2000 eller yngre.  
  K-HOLD + TALENT-HOLD      
    Point i alt.    
Nr. 1 Frederik E. Knudsen 666    
Nr. 2 William Høgenhaug 520    
Nr. 3 Jens Peter Brogaard 363    
Nr. 4 Frederik Præstegaard Michaelsen 338    
Nr. 5 Kristian Krogsgaard Hejlesen 328    
Nr. 6 Jonas H.M. Nielsen 262    
Nr. 7 Nicolai E. Jensen 218    
Nr. 8 Kristian Sejr Gotfredsen 172    
         
Gruppe 3 piger : ÅRGANG 2002 OG ÆLDRE  
  DELFINER, HAJER OG SÆLER    
    Point i alt.    
Nr. 1 Hannah Kold 273    
Nr. 2 Isabella Rasmussen 268    
         
Gruppe 3 drenge: ÅRGANG 2002 OG ÆLDRE
  DELFINER, HAJER OG SÆLER    
    Point i alt.    
Nr. 1 Magnus Rædkjær 158    
Nr. 2 Niels H. Laustsen 143    
         
Gruppe 4 piger: årgang 2003 og yngre  
  DELFINER, HAJER OG SÆLER    
    point i alt    
Nr. 1 Mie Brogaard 179    
Nr. 2 Mette Andersen 155    
Nr.3 Kathrine Kold 153    
Nr. 4 Emma Nedergaard 139    
Nr. 5 Caroline Jensen 124    
Nr. 6 Thea Røge Simonsen 89    
Nr. 7 Rebecca Sylvan 77    
Nr. 8 Emma Sylvan 71    
Nr. 9 Signe M. Poulsen 66    
Nr. 10 Julie D. Clausen 45    
Nr. 11 Mette Jensen   udeblev  
         
Gruppe 4 drenge: årgang 2003 og yngre  
  DELFINER, HAJER OG SÆLER    
    Point i alt    
Nr. 1 Frederik Gjedsig Yder 147    
Nr. 2 Thomas Nielsen 92    
Nr. 3 Anders Gjedsig Yder 63    
Nr.4 Christian E. Jensen 62    
Nr.5 Kristoffer Kold 58    
Nr.6 Philip Østergaard 58    
Nr.7 Mads Gru Larsen 50    
Nr.8 Jens Krogsgaard Hejlesen 45    
Nr.9 Andreas Christensen 44    
Nr. 10 Jonas B. Christensen 44    
Nr. 11 Lauritz Djernæs 31    
         
Gruppe 5: Livreddere      
    Tid    
Nr. 1 Peter Christiansen 01.36.77    
Nr 2 Anders Hejlesen 01.55.59    
Nr. 3 Christian Røge Andreasen 02.00.25    
Nr.4 Chris Persson 02.06.65    
Nr. 5 Bent Hansen   udeblev  
         
Resultater løb 1-21      
Løb 1 :  50 m Butterfly    Gr.4 Årgang Tid  
         
1 Emma Nedergaard 2004 01.24.28  
2 Frederik Gjedsig Yder 2004 01.27.62  
3 Mette Andersen 2004 01.33.15  
4 Mie Brogaard 2003 01.34.50  
5 Kathrine Kold 2004 01.35.61  
6 Thomas Nielsen 2004 01.39.50  
7 Caroline Jensen 2004 01.40.21  
8 Jens Krogsgaard Hejlesen 2004 01.41.20  
9 Emma Sylvan 2004 01.41.80  
10 Thea Røge Simonsen 2003 01.43.56  
11 Julie D. Clausen 2004 01.56.37  
12 Rebecca Sylvan 2003 01.58.71  
13 Kristoffer Kold 2004 01.59.00  
14 Jonas B. Christensen 2004 02.00.12  
15 Andreas Christensen 2005 02.01.71  
16 Christian E. Jensen 2004 02.02.06  
17 Signe M. Poulsen 2004 02.04.23  
18 Anders Gjedsig Yder 2005 02.17.37  
19 Mads Gru Larsen 2004 02.24.02  
20 Lauritz Djernæs 2004 02.27.53  
21 Philip Østergaard 2004 02.29.96  
22 Mette Jensen 2003   udeblev
         
Løb 2 :  50 m Butterfly    Gr. 3 Årgang Tid  
         
1 Hannah Kold 2002 01.13.61  
2 Isabella Rasmussen 2002 01.13.37  
2 Niels H. Laustsen 2002 01.23.27  
4 Magnus Rædkjær 2002 01.26.40  
         
Løb 3 : 50 m butterfly Gr.2 Årgang Tid  
         
1 Frederik E. Knudsen 2000 00.52.37  
2 William Høgenhaug 2002 00.54.65  
3 Freya Kobber Nielsen 2001 00.56.97  
4 Jens Peter Brogaard 2000 01.04.64  
5 Helena Bang Nielsen 2002 01.06.64  
6 Frederik Præstegaard Michaelsen 2003 01.09.46  
7 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 01.09.50  
8 Jonas H. M. Nielsen 2000 01.11.52  
9 Kristian Sejr Gotfredsen 2001 01.12.50  
10 Nicolai E. Jensen 2001 01.14.86  
- Emma Topholt Holm Sørensen 2001   disk
         
Løb 4 : 100 m butterfly Gr 1 Årgang Tid  
         
1 Katrine Præstegaard 1997 01.33.80  
2 Malene Thirup 1994 01.46.18  
3 Philip Djurhuus 1999 01.49.59  
4 Jeppe Bo Pedersen 1999 01.50.14  
5 Andreas Busch 1997 01.55.12  
6 Sascha Pedersen 1999 02.02.48  
7 Alberte Kobber Nielsen 1999 02.07.52  
8 Emilia Topholt Holm Sørensen 1999 02.12.36  
- Asta Teglhus 1997   disk
- Kristina Terpet Jensen 1998   disk
         
Løb 5 :  50 m Rygcrawl    Gr.4 Årgang Tid  
         
1 Frederik Gjedsig Yder 2004 01.13.09  
2 Kathrine Kold 2004 01.15.33  
3 Thomas Nielsen 2004 01.16.23  
4 Mie Brogaard 2003 01.18.62  
5 Caroline Jensen 2004 01.19.37  
6 Mette Andersen 2004 01.25.39  
7 Rebecca Sylvan 2003 01.27.81  
8 Anders Gjedsig Yder 2005 01.34.36  
9 Christian E. Jensen 2004 01.34.40  
10 Philip Østergaard 2004 01.36.13  
11 Emma Nedergaard 2004 01.37.53  
12 Emma Sylvan 2004 01.37.58  
13 Thea Røge Simonsen 2003 01.45.05  
14 Julie D. Clausen 2004 01.46.98  
15 Kristoffer Kold 2004 01.47.27  
16 Jens Krogsgaard Hejlesen 2004 01.54.46  
17 Andreas Christensen 2005 01.56.98  
18 Mads Gru Larsen 2004 02.07.18  
19 Signe M. Poulsen 2004 02.10.96  
20 Lauritz Djernæs 2004 02.17.18  
21 Jonas B. Christensen 2004 02.21.56  
22 Mette Jensen 2003   udeblev
         
Løb 6 :  50 m Rygcrawl  Gr. 3 Årgang Tid  
         
1 Hannah Kold 2002 01.07.31  
2 Isabella Rasmussen 2002 01.11.20  
3 Magnus Rædkjær 2002 01.13.48  
4 Niels H. Laustsen 2002 01.13.87  
         
Løb 7 :  50 m Rygcrawl Gr. 2 Årgang Tid  
         
1 Frederik E. Knudsen 2000 00.48.46  
2 Emma Topholt Holm Sørensen 2001 00.49.71  
3 William Høgenhaug 2002 00.54.40  
4 Freya Kobber Nielsen 2001 00.54.87  
5 Helena Bang Nielsen 2002 00.56.56  
6 Frederik Præstegaard Michaelsen 2003 00.57.20  
7 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 00.59.58  
8 Jens Peter Brogaard 2000 01.04.97  
9 Kristian Sejr Gotfredsen 2001 01.09.03  
10 Nicolai E. Jensen 2001 01.15.71  
11 Jonas H.M. Nielsen 2000 01.24.28  
         
Løb 8 : 100 m Rygcrawl Gr. 1   Årgang Tid  
         
1 Malene Thirup 1994 01.26.48  
2 Katrine Præstegaard 1997 01.28.80  
3 Jeppe Bo Pedersen 1999 01.40.33  
4 Asta Teglhus 1997 01.37.33  
5 Sascha Pedersen 1999 01.49.49  
6 Andreas Busch 1997 01.51.96  
7 Alberte Kobber Nielsen 1999 01.53.98  
8 Kristina Terpet Jensen 1998 02.12.17  
9 Emilia Topholt Holm Sørensen 1999 01.12.55  
10 Philip Djurhuus 1999   udeblev
         
Løb 9 :  50 m Brystsvømning Gr. 4 Årgang Tid  
         
1 Mie Brogaard 2003 01.29.80  
2 Frederik Gjedsig Yder 2004 01.33.39  
3 Mette Andersen 2004 01.35.10  
4 Kathrine Kold 2004 01.44.64  
5 Emma Nedergaard 2004 01.46.58  
6 Philip Østergaard 2004 01.46.84  
7 Thea Røge Simonsen 2003 01.50.37  
8 Caroline Jensen 2004 01.57.13  
9 Anders Gjedsig Yder 2005 01.58.96  
10 Thomas Nielsen 2004 01.59.13  
11 Jonas B. Christensen 2004 02.00.05  
12 Kristoffer Kold 2004 02.00.52  
13 Signe M. Poulsen 2004 02.00.83  
14 Andreas Christensen 2005 02.03.87  
15 Mads Gru Larsen 2004 02.05.93  
16 Christian E. Jensen 2004 02.07.28  
17 Julie D. Clausen 2004 02.18.28  
18 Rebecca Sylvan 2003 02.18.86  
19 Lauritz Djernæs 2004 02.20.27  
20 Jens Krogsgaard Hejlesen 2004 02.27.10  
21 Emma Sylvan 2004 02.39.87  
22 Mette Jensen 2003   udeblev
         
Løb 10 :  50 m Brystsvømning Gr. 3 Årgang Tid  
         
1 Magnus Rædkjær 2002 01.18.92  
2 Isabella Rasmussen 2002 01.25.55  
3 Niels H. Laustsen 2002 01.29.37  
4 Hannah Kold 2002 01.29.62  
         
Løb 11 :  50 m Brystsvømning Gr. 2 Årgang Tid  
         
1 Freya Kobber Nielsen 2001 00.54.37  
2 Frederik E. Knudsen 2000 00.55.25  
3 Jonas H.M. Nielsen 2000 00.56.14  
4 William Høgenhaug 2002 00.59.43  
5 Emma Topholt Holm Sørensen 2001 00.59.89  
6 Helena Bang Nielsen 2002 01.04.15  
7 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 01.06.39  
8 Jens Peter Brogaard 2000 01.07.84  
9 Frederik Præstegaard Michaelsen 2003 01.10.43  
10 Nicolai E. Jensen 2001 01.10.70  
11 Kristian Sejr Gotfredsen 2001 01.17.96  
         
Løb 12 :  100 m Brystsvømning Gr. 1 Årgang Tid  
         
1 Katrine Præstegaard 1997 01.46.17  
2 Malene Thirup 1994 01.46.34  
3 Andreas Busch 1997 01.51.25  
4 Sascha Pedersen 1999 01.52.97  
5 Asta Teglhus 1997 01.54.56  
6 Emilia Topholt Holm Sørensen 1999 01.59.50  
7 Alberte Kobber Nielsen 1999 02.13.95  
- Kristina Terpet Jensen 1998   disk
- Jeppe Bo Pedersen 1999   disk
- Philip Djurhuus 1999   udgået
         
Løb 13 :  50 m Crawl Gr. 4 Årgang Tid  
         
1 Frederik Gjedsig Yder 2004 01.12.00  
2 Mette Andersen 2004 01.17.93  
3 Kathrine Kold 2004 01.19.42  
4 Mie Brogaard 2003 01.19.69  
5 Emma Nedergaard 2004 01.26.30  
6 Mads Gru Larsen 2004 01.28.83  
7 Caroline Jensen 2004 01.33.97  
8 Anders Gjedsig Yder 2005 01.34.20  
9 Kristoffer Kold 2004 01.35.15  
10 Thomas Nielsen 2004 01.35.19  
11 Christian E. Jensen 2004 01.39.14  
12 Thea Røge. Simonsen 2003 01.46.56  
13 Philip Østergaard 2004 01.51.41  
14 Andreas Christensen 2005 01.55.39  
15 Lauritz Djernæs 2004 02.02.17  
16 Emma Sylvan 2004 02.03.01  
17 Rebecca Sylvan 2003 02.05.46  
18 Signe M. Poulsen 2004 02.08.05  
19 Jonas B. Christensen 2004 02.09.40  
20 Jens Krogsgaard Hejlesen 2004 02.11.68  
21 Julie D. Clausen 2004   udgået
22 Mette Jensen 2003   udeblev
         
Løb 14 : 50 m Crawl Gr. 3 Årgang Tid  
         
1 Hannah Kold 2002 01.03.55  
2 Isabella Rasmussen 2002 01.06.27  
3 Magnus Rædkjær 2002 01.10.42  
4 Niels H. Laustsen 2002 01.13.89  
         
Løb 15 : 50 m Crawl Gr. 2 Årgang Tid  
         
1 Frederik E. Knudsen 2000 00.41.69  
2 Emma Topholt Holm Sørensen 2001 00.43.50  
3 William Høgenhaug 2002 00.45.25  
4 Freya Kobber Nielsen 2001 00.45.88  
5 Jens Peter Brogaard 2000 00.47.58  
6 Jonas H.M.Nielsen 2000 00.51.15  
7 Frederik Præstegaard Michaelsen 2003 00.52.62  
8 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 00.55.59  
9 Helena Bang Nielsen 2002 00.58.92  
10 Kristian Sejr Gotfredsen 2001 01.02.11  
11 Nicolai E. Jensen 2001 01.05.02  
         
Løb 16:100m crawl Gr. 1   Årgang Tid  
         
1 Katrine Præstegaard 1997 01.17.42  
2 Malene Thirup 1994 01.17.87  
3 Jeppe Bo Pedersen 1999 01.27.25  
4 Andreas Busch 1997 01.28.25  
5 Sascha Pedersen 1999 01.34.87  
6 Asta Teglhus 1997 01.35.18  
7 Alberte Kobber Nielsen 1999 01.37.08  
8 Emilia Topholt Holm Sørensen 1999 01.47.12  
9 Kristina Terpet Jensen 1998 01.52.18  
10 Philip Djurhuus 1999   udgået
         
Løb 17 : 100 m Medley Gr. 4 Årgang  Tid  
         
1 Frederik Gjedsig Yder 2004 02.46.53  
2 Mie Brogaard 2003 02.59.45  
3 Emma Nedergaard 2004 03.05.81  
4 Thomas Nielsen 2004 03.21.27  
5 Mette Andersen 2004 03.23.53  
6 Anders Gjedsig Yder 2005 03.37.00  
7 Christian E. Jensen 2004 03.38.45  
8 Caroline Jensen 2004 03.40.78  
9 Kristoffer Kold 2004 03.44.23  
10 Jonas B. Christensen 2004 03.44.23  
11 Kathrine Kold 2004 03.46.37  
12 Thea Røge Simonsen 2003 03.53.96  
13 Philip Østergaard 2004 03.54.93  
14 Mads Gru Larsen 2004 03.56.10  
15 Andreas Christensen 2005 04.17.18  
16 Signe M Poulsen 2004 04.26.14  
17 Jens Krogsgaard Hejlesen 2004 04.26.37  
18 Emma Sylvan 2004 04.29.33  
19 Rebecca Sylvan 2003 04.33.00  
20 Lauritz Djernæs 2004 04.37.17  
21 Julie D. Clausen 2004   udgået
22 Mette Jensen 2003   udeblev
         
Løb 18 : 100 m Medley Gr. 3 Årgang Tid  
         
1 Isabella Rasmussen 2002 02.40.14  
2 Hannah Kold 2002 02.47.30  
3 Niels H. Laustsen 2002 02.58.77  
4 Magnus Rædkjær 2002 03.04.27  
         
Løb 19 : 100 m Medley Gr. 2 Årgang Tid  
         
1 Frederik E. Knudsen 2000 01.48.48  
2 Emma Topholt Holm Sørensen 2001 01.50.93  
3 William Høgenhaug 2002 01.58.95  
4 Helena Bang Nielsen 2002 02.09.81  
5 Jens Peter Brogaard 2000 02.11.83  
6 Frederik Præstegaard Michaelsen 2003 02.16.93  
7 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 02.17.42  
8 Nicolai E. Jensen 2001 02.39.65  
- Kristian Sejr Gotfredsen 2001   disk
- Jonas H. M. Nielsen 2000   disk
- Freya Kobber Nielsen 2001   disk
         
Løb 20 : 200 m Medley Gr. 1 Årgang Tid  
         
1 Katrine Præstegaard 1997 03.15.08  
2 Malene Thirup 1994 03.24.08  
3 Jeppe Bo Pedersen 1999 03.35.02  
4 Sascha Pedersen 1999 03.55.37  
5 Andreas Busch 1997 04.00.23  
6 Alberte Kobber Nielsen 1999 04.08.15  
7 Emilia Topholt Sørensen 1999 04.25.50  
- Kristina Terpet Jensen 1998   disk
- Asta Teglhus 1997   disk
- Philip Djurhuus 1999   udgået
         
Løb 21 : 50 fri+50 bjærgning   Tid  
         
1 Peter Christiansen   01.36.77  
2 Anders Hejlesen   01.55.59  
3 Christian Røge Andreasen   02.00.25  
4 Chris Persson   02.06.65  
5 Bent Hansen     udeblev
Svømmeklubben Nejst | Halvejen 4 | 9850 Hirtshals | Tlf.: 40 92 47 15