Klubmesterskab 2013


Lørdag d. 16.marts 2013 afviklede svømmeklubben det årlige klubmesterskab. Der var tilmeldt 49 svømmere fra årgang 2006-1994 samt 4 svømmere fra klubbens livredderhold. De var alle klar til at kæmpe om titlen som årets klubmester der sidste år blev vundet af Katrine Præstegaard og Frederik Knudsen. Alle var spændte da første løb blev fløjtet i gang.
Svømmerne skulle dyste i alle fire svømmearter og i en medley. Mange forældre var mødt op til at heppe og et hold af frivillige officials holdt styr på svømmernes tider, korrekte vendinger m.m. Svømmernes tider omregnes til point og den svømmer der til slut har flest point bliver kåret som årets klubmester.

Klik på billedet her for at se de flotte billeder -> 

Der blev kæmpet bravt om medaljerne blandt de ældste svømmere, en forkert vending eller tyvstart kan i værste fald være afgørende i kampen om titlen som klubmester. De yngste svømmere tog det hele lidt mere roligt – ja, der skulle jo være tid til at tømme brillerne for vand og til at vinke til mor eller far.

De fire svømmere fra livredderholdet havde lagt op til en rigtig fight. De skulle dyste i 50m fri svømning hvorefter de skulle dykke til bunden efter en sandsæk som skulle bjærges 50m. Kampen var hård og det var fire meget forpustede livreddere som kom i mål efter de 100m.

Under stævnet blev der solgt lodder til lotteri. Mange firmaer havde til sponsorstævnet valgt at sponsorere med en gave og disse var i spil. Salget indbragte 4300,00kr.

Der var sponsorgaver fra:
Eurogate, Kop og Kande,Fjord Line, Sportsmaster, Hirtshals idrætscenter, Hirtshals cykelforretning, Brdr. Schlie, Randers Regnskov, Hurlumhej huset, Hjerl Hede, Hirtshals Indkøb, Marine Shaft, Jyske Bank,  Nordsøen Oceanarium, Skallerup Klit, Admiralen, Fårup, Fun Park, Nordjyske, Hos Johanna, Klippe atelieret, Restaurant Lilleheden, Hyttefadet, Konditorbageren, Ny Form, Hirtshals Redningsstation, Hirtshals Kro, Hjørring Bio og Ålborg Kongres og Kultur.

Efter sidste heat blev pointene talt sammen og til slut kunne vi overrække diplomer, medaljer og ikke mindst de to pokaler til alle svømmerne.


Stort tillykke til klubmestrene 2013:

Katrine Præstegaard og Niklas Simonsen

Herunder kan ses resultatlisten fra årets klubmesterskab.

 

RESULTATLISTE  -  KLUBMESTERSKAB 2013

         
         

SAMLET KLUBMESTER PIGER :

     
 

Katrine Præstegaard (3. år i træk)

 
         

SAMLET KLUBMESTER DRENGE :

     
 

Niklas Simonsen (1. gang)           

 
         
         

Gruppe 1 piger : Årgang 2000 eller ældre.

 

K-HOLD + TALENT-HOLD

     
         
   

Point i alt.

   

Nr. 1

Katrine Præstegaard Mailund

1480

   

Nr. 2

Malene thirup Møller

1127

   

Nr. 3

Emilia Topholt Holm Sørensen

813

   

Nr. 4

Sascha Pedersen

782

   

Nr. 5

Alberte K- Nielsen

576

   

Nr. 6

Kristina Terpet Jensen

294

   
         

Gruppe 1 drenge : Årgang 2000 eller ældre.

 

K-HOLD + TALENT-HOLD

     
         
   

Point i alt.

   

Nr. 1

Niklas Simonsen

1172

   

Nr. 2

Jonas Harwig

429

   

Nr. 3

Marco Peters

331

   
         

Gruppe 2 piger : Årgang 2001 eller yngre.

 

K-HOLD + TALENT-HOLD

     
         
   

Point i alt.

   

Nr. 1

Freya K. Nielsen

1028

   

Nr. 2

Helene Bang Nielsen

864

   

Nr. 3

Maja Kuld Petersen

531

   
         

Gruppe 2 drenge : Årgang 2001 eller yngre.

 

K-HOLD + TALENT-HOLD

     
         
   

Point i alt.

   

Nr. 1

William Høgenhaug

735

   

Nr. 2

Frederik Præstegaard Michaelsen

454

   

Nr. 3

Kristian Sejr Gotfredsen

422

   

Nr. 4

Kristian Hejlesen

391

   

Nr. 5

Nicolai E. Jensen

370

   

Nr. 6

Niels Laustsen

198

   
         

Gruppe 3 piger : Årgang 2004 og ældre.

 
 

Delfiner, Hajer og Sæler.

     
   

Point i alt.

   

Nr. 1

Isabella Rasmussen

406

   

Nr. 2

Caroline Møller Jensen

289

   

Nr. 3

Mette Andersen

275

   

Nr. 4

Emma Nedergaard

243

   

Nr. 5

Kathrine Kold

214

   

Nr. 6

Natascha Kassow Poulsen

212

   

Nr. 7

Sarah Borup

192

   

Nr. 8

Signe Moselund Poulsen

141

   

Nr. 9

Emma Sylvan

92

   
         

Gruppe 3 drenge : Årgang 2004 og ældre.

 

Delfiner, Hajer og Sæler.

     
   

Point i alt.

   

Nr. 1

Frederik Gjedsig Yder

162

   

Nr. 2

Jeppe Egholm

107

   

Nr. 3

Kristoffer Kold

78

   

Nr. 3

Alexander Gislund

78

   

Nr. 5

Lauritz Djernæs

56

   

Nr. 6

Frederik Gislund

55

   
         

Gruppe 4 piger : Årgang 2005 og yngre.

 
 

Delfiner, Hajer og Sæler.

     
   

Point i alt.

   

Nr. 1

Cecilie Præstegaard Michaelsen

274

   

Nr. 2

Louise Bang Nielsen

224

   

Nr. 3

Nina Godi

130

   

Nr. 4

Emma Ketilsson

115

   

Nr. 5

Amalie Kunø

102

   

Nr. 6

Chanel Skovgaard Loots

98

   

Nr. 7

Liva Smed Duusgaard

94

   
         
         

Gruppe 4 drenge : Årgang 2005 og yngre.

 

Delfiner, Hajer og Sæler.

     
   

Point i alt.

   

Nr. 1

André Højsten

117

   

Nr. 2

Anders Gjedsig Yder

92

   

Nr. 3

Malthe Kobber Nielsen

84

   

Nr. 4

Asbjørn Bjørk Borup

74

   

Nr. 5

Marco Nejst

53

   

Nr. 6

Noah Rottbøll

43

   
         

50 FRI + 50 BJÆRGNING

     
   

TID

   

Nr. 1

Peter Christiansen

1,35,39

   

Nr. 2

Chris Persson

2,01,62

   

Nr. 3

Christian Andreasen

2,04,63

   

Nr. 4

Bent Hansen

2,22,80

   
         
 

RESULTATER  LØB 1 – 21.

     
         
         

Løb 1 :  50 m Butterfly    Gr. 4

Årgang

Tid

 
         

1

Cecilie P. Michaelsen

2005

1.22,02

 

2

Louise Bang Nielsen

2005

1.31,08

 

3

André Højsten

2005

1.36,43

 

4

Nina Godi

2005

1.38,90

 

5

Asbjørn Bjørk Borup

2005

1.39,93

 

6

Liva Smed Duusgaard

2005

1.41,96

 

7

Emma Ketilsson

2005

1.44,78

 

8

Marco Nejst

2005

1.58,11

 

9

Amalie Kunø

2005

2,02,60

 

10

Noah Rottbøll

2005

2.15,11

 

11

Malthe Kobber Nielsen

2005

2,12,79

 

12

Chanel Skovgaard Loots

2006

2,16,65

 

13

Anders Gjedsig Yder

2005

2,17,83

 
         

Løb 2 :  50 m Butterfly     Gr. 3

Årgang

Tid

 
         

1

Isabella Rasmussen

2002

1,05,21

 

2

Caroline Møller Jensen

2004

1,19,82

 

2

Mette Andersen

2004

1,20,68

 

4

Emma Nedergaard

2004

1,20,81

 

5

Natascha Kassow Poulsen

2003

1,24,52

 

6

Frederik Gjedsig Yder

2004

1,27,21

 

7

Kathrine Kold

2004

1,31,97

 

8

Jeppe Egholm

2003

1,34,78

 

9

Emma Sylvan

2004

1,35,05

 

10

Signe Moselund Poulsen

2004

1,39,47

 

11

Sarah Borup

2004

1,39,87

 

12

Lauritz Djernæs

2004

1,45,66

 

13

Kristoffer Kold

2004

1,55,17

 

14

Alexander Gislund

2003

1,56,25

 

15

Frederik Gislund

2003

2,13,93

 
         

Løb 3 : 50 m Butterfly     Gr. 2

Årgang

Tid

 
         

1

Freya K. Nielsen

2001

0,48,25

 

2

William Høgenhaug

2002

0,48,30

 

3

Helene Bang Nielsen

2002

0,51,80

 

4

Frederik Præstegaard Michaelsen

2003

0,54,38

 

5

Kristian Hejlesen

2002

0,58,14

 

6

Kristian Sejr Gotfredsen

2001

0,58,16

 

7

Nicolai E. Jensen

2001

0,58,93

 

8

Maja Kuld Petersen

1997

1,04,92

 
 

Niels Laustsen

2002

Disk

Brystben

         

Løb 4 : 100 m Butterfly     Gr. 1

 

Tid

 
         

1

Niklas Simonsen

1996

1,34,59

 

2

Katrine Præstegaard Mailund

1997

1,35,77

 

3

Malene Thirup Møller

1994

1,41,72

 

4

Emilia Topholt Holm Sørensen

1999

1,55,91

 

5

Alberte K- Nielsen

1999

2,00,46

 
 

Kristine Terpet Jensen

1998

Disk

arme ej over vand

 

Jonas Harwig

2000

Disk

arme ej over vand

 

Marco Peters

2000

Disk

Brystben

 

Sascha Pedersen

1999

Disk

arme ej over vand

         

Løb 5 :  50 m Rygcrawl     Gr. 4

Årgang

Tid

 
         

1

Cecilie P. Michaelsen

2005

1,08,59

 

2

Andrè Højsten

2005

1.14,12

 

3

Louise Bang Nielsen

2005

1,17,96

 

4

Anders Gjedsig Yder

2005

1,19,46

 

5

Chanel Skovgaard Loots

2006

1,23,32

 

6

Nina Godi

2005

1,27,58

 

7

Emma Ketilsson

2005

1,29,12

 

8

Malthe Kobber Nielsen

2005

1,32,41

 

9

Asbjørn Bjørk Borup

2005

1,37,30

 

10

Marco Nejst

2005

1,37,92

 

11

Liva Smed Duusgaard

2005

1,41,69

 

12

Noah Rottbøll

2005

1,45,05

 

13

Amalie Kunø

2005

1,45,84

 
         

Løb 6 :  50 m Rycrawl    Gr. 3

Årgang

Tid

 
         

1

Isabella Rasmussen

2002

0,59,86

 

2

Caroline Møller Jensen

2004

1,02,84

 

3

Frederik Gjedsig Yder

2004

1,05,71

 

4

Kathrine Kold

2004

1,11,72

 

5

Mette Andersen

2004

1,12,78

 

6

Natascha Kassow Poulsen

2003

1,14,84

 

7

Emma Nedergaard

2004

1,17,72

 

8

Sarah Borup

2004

1,18,37

 

9

Signe Moselund Poulsen

2004

1,18,96

 

10

Kristoffer Kold

2004

1,22,78

 

11

Jeppe Egholm

2003

1,24,97

 

12

Alexander Gislund

2003

1,28,54

 

13

Frederik Gislund

2003

1,32,24

 

14

Emma Sylvan

2004

1,33,71

 

15

Lauritz Djernæs

2004

1,38,22

 
         

Løb 7 :  50 m Rygcrawl   Gr.2

Årgang

Tid

 
         

1

Frederik Præstegaard Michaelsen

2003

0,48,59

 

2

William Høgenhaug

2002

0,49,12

 

3

Helene Bang Nielsen

2002

0,51,30

do

3

Freya K. Nielsen

2001

0,51,30

do

5

Nicolai E. Jensen

2001

0,56,75

 

6

Kristian Hejlesen

2002

0,57,69

 

7

Kristian Sejr Gotfredsen

2001

0,58,34

 

8

Niels Laustsen

2002

0,58,37

 

9

Maja Kuld Petersen

2001

1,05,62

 
         

Løb 8 :  100 m Rygcrawl   Gr.1

Årgang

Tid

 
         

1

Niklas Simonsen

1996

1,23,47

 

2

Malene Thirup Møller

1994

1,27,33

 

3

Katrine Præstegaard Mailund

1997

1,28,78

 

4

Sascha Pedersen

1999

1,46,53

 

5

Emilia Topholt Holm Sørensen

1999

1,53,61

 

6

Alberte K- Nielsen

1999

1,55,72

 

7

Marco Peters

2000

2,00,31

 

8

Jonas Harwig

2000

2,06,96

 

9

Kristina Terpet Jensen

1998

2,11,05

 
         

Løb 9 :  50 m Brystsvømning     Gr.4

Årgang

Tid

 
         

1

Cecilie P. Michaelsen

2005

1,20,09

 

2

Louise Bang Nielsen

2005

1,26,71

 

3

Malthe Kobber Nielsen

2005

1,38,40

 

4

Asbjørn Bjørk Borup

2005

1,39,27

 

5

Amalie Kunø

2005

1,44,69

 

6

André Højsten

2005

1,48,56

 

7

Nina Godi

2005

1,56,68

 

8

Anders Gjedsig Yder

2005

1,57,14

 

9

Chanel Skovgaard Loots

2006

1,57,84

 

10

Emma Ketilsson

2005

2,00,75

 

11

Liva Smed Duusgaard

2005

2,04,16

 

12

Marco Nejst

2005

2,11,89

 

13

Noah Rottbøll

2005

2,20,45

 
         

Løb 10 :  50 m Brystsvømning   Gr. 3

Årgang

Tid

 
         

1

Isabella Rasmussen

2002

1,20,30

 

2

Mette Andersen

2004

1,25,28

 

3

Caroline Møller Jensen

2004

1,31,22

 

4

Kathrine Kold

2004

1,32,22

 

5

Emma Nedergaard

2004

1,32,75

 

6

Frederik Gjedsig Yder

2004

1,36,25

 

7

Natascha Kassow Poulsen

2003

1,40,80

 

8

Jeppe Egholm

2003

1,44,88

 

9

Kristoffer Kold

2004

1,53,21

 

10

Alexander Gislund

2003

2,01,91

 

11

Signe Moselund Poulsen

2004

2,10,28

 

12

Lauritz Djernæs

2004

2,17,56

 

13

Emma Sylvan

2004

2,18,39

 

14

Frederik Gislund

2003

2,19,14

 

15

Sarah Borup

2004

2,20,34

 
         

Løb 11 :  50 m Brystsvømning   Gr. 2

Årgang

Tid

 
         

1

Freya K. Nielsen

2001

0,52,03

 

2

Helene Bang Nielsen

2002

0,54,33

 

3

William Høgenhaug

2002

0,55,02

 

4

Frederik præstegaard Michaelsen

2003

0,57,50

 

5

Kristian Hejlesen

2002

1,01,02

 

6

Maja Kuld Petersen

2001

1,03,06

 

7

Nicolai E. Jensen

2001

1,03,16

 

8

Kristian Sejr Gotfredsen

2001

1,03,26

 

8

Niels Laustsen

2002

1,07,37

 
         

Løb 12 :  100 m Brystsvømning   Gr. 1

Årgang

Tid

 
         

1

Niklas Simonsen

1996

1,42,41

 

2

Katrine Præstegaard Mailund

1997

1,45,99

 

3

Malene thirup Møller

1994

1,46,97

 

4

Emilia Topholt Holm Sørensen

1999

1,49,50

 

5

Jonas Harwig

2000

1,51,53

 

6

Sascha Pedersen

1999

1,54,43

 

7

Alberte K- Nielsen

1999

2,07,64

 

8

Marco Peters

2000

2,18,90

 
 

Kristina Terpet Jensen

1998

Disk

2 armtag v/start

         

Løb 13 :  50 m Crawl   Gr. 4

Årgang

Tid

 
         

1

Cecilie P. Michaelsen

2005

1,10,83

 

2

Louise Bang Nielsen

2005

1,14,02

 

3

Anders Gjedsig Yder

2005

1,18,28

 

4

André Højsten

2005

1,18,62

 

5

Nina Godi

2005

1,28,40

 

6

Amalie Kunø

2005

1,32,25

 

7

Liva Smed Duusgaard

2005

1,36,22

 

8

Emma Ketilsson

2005

1,37,19

 

9

Malthe Kobber Nielsen

2005

1,37,72

 

10

Chanel Skovgaard Loots

2006

1,52,37

 

11

Marco Nejst

2005

1,56,36

 

12

Asbjørn Bjørk Borup

2005

2,01,22

 

13

Noah Rottbøll

2005

2,01,96

 
         

Løb 14 : 50 m Crawl    Gr. 3

Årgang

Tid

 
         

1

Isabella Rasmussen

2002

0,58,43

 

2

Mette Andersen

2004

1,07,16

 

3

Emma Nedergaard

2004

1,07,94

 

4

Caroline Møller Jensen

2004

1,08,65

 

5

Natascha Kassow Poulsen

2003

1,08,90

 

6

Frederik Gjedsig Yder

2004

1,14,02

 

7

Kathrine Kold

2004

1,15,57

 

8

Jeppe Egholm

2003

1,20,03

 

9

Signe Moselund Poulsen

2004

1,24,82

 

10

Alexander Gislund

2003

1,29,97

 

11

Kristoffer Kold

2004

1,33,58

 

12

Frederik Gislund

2003

1,46,55

 

13

Sarah Borup

2004

1,50,72

 

14

Lauritz Djernæs

2004

1,59,52

 

15

Emma Sylvan

2004

2,10,73

 
         

Løb 15 :  50 m Crawl  Gr. 2

Årgang

Tid

 
         

1

William Høgenhaug

2002

0,39,96

 

2

Freya K. Nielsen

2001

0,42,59

 

3

Frederik Præstegaard Michaelsen

2003

0,44,43

 

4

Helene Bang Nielsen

2002

0,45,77

 

5

Maja Kuld Petersen

2001

0,49,45

 

6

Kristian Sejr Gotfredsen

2001

0,49,63

 

7

Nicolai E. Jensen

2001

0,51,77

 

8

Kristian Hejlesen

2002

0,54,90

 

9

Niels Laustsen

2002

0,59,65

 
         

Løb 16 :  100 m Crawl   Gr. 1

Årgang

Tid

 
         

1

Niklas Simonsen

1996

1,12,37

 

2

Katrine Præstegaard Mailund

1997

1,14,27

 

3

Malene Thirup Møller

1994

1,15,31

 

4

Emilia Topholt Holm Sørensen

1999

1,31,50

 

5

Sascha Pedersen

1999

1,32,09

 

6

Alberte K- Nielsen

1999

1,35,84

 

7

Jonas Harwig

2000

1,47,52

 

8

Kristina Terpet Jensen

1998

1,51,38

 

9

Marco Peters

2000

1,54,21

 
         

Løb 17 :  100 m Medley   Gr. 4

Årgang

Tid

 
         

1

Louise Bang Nielsen

2005

2,47,62

 

2

Cecilie P. Michaelsen

2005

2,49,58

 

3

André Højsten

2005

3,16,25

 

4

Malthe Kobber Nielsen

2005

3,23,12

 

5

Nina Godi

2005

3,30,46

 

6

Anders Gjedsig Yder

2005

3,32,70

 

7

Emma Ketilsson

2005

3,37,47

 

8

Amalie Kunø

2005

3,48,53

 

9

Asbjørn Bjørk Borup

2005

4,00,06

 

10

Liva Smed Duusgaard

2005

4,07,72

 

11

Chanel Skovgaard Loots

2006

4,10,41

 

12

Marco Nejst

2005

4,21,80

 

13

Noah Rottbøll

2005

4,30,64

 
         

Løb 18 :  100 m Medley    Gr. 3

Årgang

Tid

 
         

1

Isabella Rasmussen

2002

2,30,18

 

2

Mette Andersen

2004

2,38,41

 

3

Emma Nedergaard

2004

2,42,75

 

4

Caroline Møller Jensen

2004

2,45,78

 

5

Natascha Kassow Poulsen

2003

2,58,52

 

6

Frederik Gjedsig Yder

2004

3,00,73

 

7

Kathrine Kold

2004

3,00,84

 

8

Jeppe Egholm

2003

3,16,31

 

9

Signe Moselund Poulsen

2004

3,27,25

 

10

Alexander Gislund

2003

3,38,94

 

11

Sarah Borup

2004

3,52,39

 

12

Kristoffer Kold

2004

4,02,99

 

13

Emma Sylvan

2004

4,07,62

 

14

Frederik Gislund

2003

4,11,27

 

15

Lauritz Djernæs

2004

4,20,59

 
         

Løb 19 :  100 m Medley  Gr. 2

Årgang

Tid

 
         

1

William Høgenhaug

2003

1,43,15

 

2

Freya K. Nielsen

2001

1,44,44

 

3

Helene Bang Nielsen

2002

1,47,96

 

4

Nicolai E. Jensen

2001

2,04,73

 

5

Kristian Sejr Gotfredsen

2001

2,05,91

 

6

Maja Kuld Petersen

2001

2,12,75

 

7

Kristian Hejlesen

2002

2,15,77

 
 

Niels Laustsen

2002

Disk

Brystben v/fly

 

Frederik Præstegaard Michaelsen

2003

Disk

Rørte ej kant f/ryg t/bryst

         

Løb 20 :  200 m Medley    Gr. 1

Årgang

Tid

 
         

1

Niklas Simonsen

1996

3,12,56

 

2

Katrine Præstegaard Mailund

1997

3,14,50

 

3

Sascha Pedersen

1999

3,45,68

 

4

Emilia Topholt Holm Sørensen

1999

3,51,17

 

5

Jonas Harwig

2000

4,11,90

 

6

Marco Peters

2000

4,31,10

 
 

Malene Thirup Møller

1994

Disk

armtag under vand

 

kristine Terpet Jensen

1998

Disk

arme ej over vand

 

Alberte K- Nielsen

1999

Disk

Rørte ej kant f/ryg t/bryst

         

Løb 21 :  50 m Fri + 50 m Bjærgning  Livredderhold

Årgang

Tid

 
         

1

Peter Christiansen

1975

1,35,39

 

2

Chris Persson

1965

2,01,62