Klubmestre
Klubmesterskab 2015

Lørdag d. 21. marts 2015 afviklede svømmeklubben Nejst det årlige klubmesterskab. Dette første gang, at vi afholdt Ministævnet samme dag som Klubmesterskabet - Ministævnet blev afholdt lidt tidligere samme dag, og begge forløb fint. Der var fantastisk fremmøde ved begge stævner, og vi er glade for at så mange tilskuere tog turen til stævne denne lørdag.

Der var tilmeldt 40 svømmere fra årgang 2006-1996 samt 5 svømmere fra klubbens livredderhold. Alle var klar til at forbedre deres tider og de var alle klar til at kæmpe om titlen som årets klubmester, der sidste år blev vundet af Helena Bang Nielsen for 2. gang og Niklas Simonsen for 3. gang, og han får derfor pokalen til evig eje. Stort tillykke!

Klik her for at se alle billeder!

Svømmerne skulle dyste i alle fire svømmearter og i en medley. Mange forældre var mødt op til at heppe og et hold af frivillige officials holdt styr på svømmernes tider, korrekte vendinger m.m. Svømmernes tider omregnes til point og den svømmer der til slut har flest point bliver kåret som årets klubmester.
Der blev kæmpet bravt om medaljerne blandt de ældste svømmere, en forkert vending eller tyvstart kan i værste fald være afgørende i kampen om titlen som klubmester. De yngste svømmere tog det hele lidt mere roligt – ja, der skulle jo være tid til at tømme brillerne for vand og til at vinke til mor eller far.
De fem svømmere fra livredderholdet havde lagt op til en rigtig fight. De skulle dyste i 50m fri svømning, hvorefter de skulle dykke til bunden efter en sandsæk, som skulle bjærges 50m. Kampen var hård og det var fem meget forpustede svømmere, som kom i mål efter de 100m.


Vi har modtaget mange flotte sponsorgaver som blev brugt til præmier til vores lotteri ved stævnet, der indsamlede hele 8.500 kr. - tusinde tak til alle sponsorerne for de flotte gaver!

Til lotteriet har vi modtaget gaver fra: Danske bank – Hjørring, Ny form, Hirtshals Indkøb, Klippeatelieret, Spar Nord, Hyttefadet, Nordsøen Oceanarium, Fjordline, Jyske Bank, Konditorbageren Jyllandsgade, Kop og Kande, Hotel Hirtshals, Sportsmaster Hirtshals, Redningsstationen, Hirtshals Bowlingcenter, Restaurant Fyrklit, Kølemadsen, Brdr. Schlie Fiskeeksport, Made by Hejlesen, Restaurant Lilleheden, Eurogate, Jakob Gislund, Fiskehuset, Kiwi minipris, Vendsyssel Teater, Ørnereservatet, Hjerl Hede, Den Gamle By, Hurlumhej Huset, Skallerup Klit.

Efter sidste heat blev pointene talt sammen og til slut kunne vi overrække diplomer til alle deltagere og medaljer til de 3 bedste piger og 3 bedste drenge i hver af de 4 grupper  og til livredder-gruppen er der blot 3 ialt.
Og ikke mindst de to pokaler -  1 til bedste pige og 1 til bedste dreng.

Stort tillykke til klubmestrene 2015:

Helena Bang Nielsen og Niklas Simonsen


 
Resultatliste klubmesterskab 2015
 
Gruppe 1 piger : Årgang 2001 eller ældre.        
  K-HOLD + TALENT-HOLD      
         
    Point i alt.    
Nr. 1 Freya Kobber Nielsen 1279    
Nr. 2 Melanie Clausen 949    
Nr. 3 Maja Kuld Petersen 660    
Nr. 4 Sandie Rysholt Pedersen 471    
         
Gruppe 1 drenge : Årgang 2001 eller ældre.        
  K-HOLD + TALENT-HOLD      
         
    Point i alt.    
Nr. 1 Niklas Simonsen 1396    
Nr. 2 Fredrik Knudsen 1131    
Nr. 3 Nicolai Engbjerg Jensen 1019    
Nr. 4 Tobias Christensen 655    
         
Gruppe 2 piger : Årgang 2002 eller yngre.        
  K-HOLD + TALENT-HOLD      
         
    Point i alt.    
Nr. 1 Helena Bang Nielsen 1770    
Nr. 2 Cecilie Præstegaard Michaelsen 997    
Nr. 3 Louise Bang Nielsen 872    
Nr. 4 Matilde Thirup 662    
         
Gruppe 2 drenge : Årgang 2002 eller yngre.        
  K-HOLD + TALENT-HOLD      
         
    Point i alt.    
Nr. 1 Frederik Præstegaard Michaelsen 1098    
Nr. 2 Kristian Krogsgaard Hejlesen 725    
Nr. 3 Jepper Egholm 709    
Nr. 4 Malthe Kobber Nielsen 204    
         
Gruppe 3 piger : SÆLER.        
    Point i alt.    
Nr. 1 Emma Nedergaard 561    
Nr. 2 Clara Berendt Nørgaard 524    
Nr. 3 Nina Godi Jensen 398    
         
Gruppe 3 drenge : SÆLER.        
    Point i alt.    
Nr. 1 Nicklas Clausen 388    
Nr. 2 Frederik Gislund 342    
Nr. 3 Alexander Gislund 305    
Nr. 3 Zacharias Traneklint Frederiksen 210    
Nr. 5 Frederik Bøgebjerg Jensen 204    
Nr. 6 Noah Taalab Rottbøll 174    
Nr. 6 Jonas Bundgaard Christensen 138    
Nr. 8 Simon Christensen 93    
         
Gruppe 4 piger : HAJER.        
    Point i alt.    
Nr. 1 Laura Hyldahl-Rishøj 210    
Nr. 2 Sara Hyldahl-Rishøj 200    
Nr. 3 Nikoline Præstegaard Michaelsen 173    
Nr. 4 Laura Rimer Christensen 128    
Nr. 5 Iben Nordberg Hansen 122    
Nr. 6 Naya Dalsgaard 91    
Nr. 7 Emilie Toft Iversen 68    
Nr. 8 Sofie Borup 60    
         
Gruppe 4 drenge : HAJER.        
    Point i alt.    
Nr. 1 Asbjørn Vandkjær 155    
Nr. 2 Christoffer Gaardboe West 134    
Nr. 3 Eskild Sørensen 132    
Nr. 4 Kristian Terpet Jensen 113    
Nr. 4 Andreas Christensen 103    
Nr. 6 Lauge Vogdrup Nilsson 87    
Nr. 7 Christian Præstegaard Mailund 72    
         
Gruppe 5: 50 m FRI + 50 m BJÆRGNING        
    TID    
Nr. 1 Peter Christiansen 1.32,34    
Nr. 2 Jens Clausen 1.44,88    
Nr. 3 Jens Præstegaard Mailund 1.57,71    
Nr. 4 Anders Hejlesen 2.00,95    
Nr. 5 Christian Røge Andreasen 2.04,82    
         
  RESULTATER  LØB 1 – 21.      
         
         
Løb 1 :  50 m Butterfly    Gr. 4   Årgang Tid  
         
1 Sara Hyldahl-Rishøj 2006 1.16,65  
2 Asbjørn Vandkjær 2006 1.23,52  
2 Laura Hyldhal-Rishøj 2006 1.34,96  
4 Christogger Gaarboe West 2006 1.38,33  
5 Iben Nordberg Hansen 2006 1.39,64  
6 Eskild Sørensen 2006 1.42,34  
7 Andreas Christensen 2005 1.44,52  
8 Lauge Vogdrup Nilsson 2006 1.46,93  
9 Nikoline Præstegaard Michaelsen 2007 1.48,26  
10 Laura Rimer Christensen 2006 1.56,31  
11 Kirstian Terpet Jensen 2006 2.00,59  
12 Naya Dalsgaard 2007 2.01,25  
13 Emilie Toft Iversen 2007 2.04,90  
14 Sofie Borup 2007 2.10,13  
15 Christian Præstegaard Mailund 2006 2.20,77  
         
Løb 2 :  50 m Butterfly     Gr. 3   Årgang Tid  
         
1 Frederik Gislund 2003 0.58,14  
2 Emma Nedergaard 2004 1.00,90  
2 Nicklas Clausen 2005 1.04,27  
4 Clara Berendt Nørgaar 2005 1.05,34  
5 Nina Godi Jensen 2005 1.07,00  
6 Noah Taalab Rottbøll 2005 1.08,95  
7 Alexander Gislund 2003 1.09,58  
8 Zacharias Traneklit Frederiksen 2005 1.13,96  
9 Frederik Bøgebjerg Jensen 2002 1.17,33  
10 Jonas Bundgaard Christensen 2004 1.29,08  
11 Simon Christensen 2004 1.42,40  
         
Løb 3 : 50 m Butterfly     Gr. 2   Årgang Tid  
         
1 Helena Bang Nielsen 2002 0.37,65  
2 Frederik Præstegaard Michaelsen 2003 0.41,77  
3 Jeppe Egholm 2003 0.49,45  
4 Cecilie Præstegaard Michaelsen 2005 0.51,71 do
4 Matilde Thirup 2005 0.51,71 do
6 Louise Bang Nielsen 2005 0.52,40  
7 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 0.54,60  
8 Matthe Kobber Nielsen 2005 1.14,06  
         
Løb 4 : 100 m Butterfly     Gr. 1   Årgang Tid  
         
1 Niklas Simonsen 1996 1.23,16  
2 Nicolai Engbjerg Jensen 2001 1.31,39  
3 Frederik Knudsen 2000 1.32,76  
4 Freya Kobber Nielsen 2001 1.36,37  
5 Tobias Christensen 2001 1.51,51  
6 Melanie Clausen 2001 1.51,75  
7 Sandie Rysholt Pedersen 2000 2.06,50  
         
Løb 5 :  50 m Rygcrawl     Gr. 4   Årgang Tid  
         
1 Christoffer Gaardboe West 2006 1.10,14  
2 Eskild Sørensen 2006 1.11,07 do
2 Asbjørn Vandkjær 2006 1.11,07 do
4 Nikoline Præstegaard Michaelsen 2007 1.11,95  
5 Andreas Christensen 2005 1.18,45  
6 Laura Hyldahl-Rishøj 2006 1.21,65  
7 Kristian Terpet Jensen 2006 1.21,88  
8 Laura Rimer Christensen 2006 1.22,64  
9 Sara Hyldahl-Rishøj 2006 1.27,53  
10 Iben Nordberg Hansen 2006 1.27,90  
11 Naya Dalsgaard 2007 1.30,53  
12 Christian Præstegaard Mailund 2006 1.36,27  
13 Lauge Vogdrup Nilsson 2006 1.36,85  
14 Sofie Borup 2007 1.37,20  
15 Emilie Toft Iversen 2007 2.02,26  
         
Løb 6 :  50 m Rycrawl    Gr. 3   Årgang Tid  
         
1 Nicklas Clausen 2005 0.51,63  
2 Clara Berendt Nørgaard 2005 0.55,46  
3 Nina Godi Jensen 2005 0.56,78  
4 Frederik Gislund 2003 0.57,32  
5 Zacharias Traneklint Frederiksen 2005 1.02,69  
6 Emma Nedergaard 2004 1.06,66  
7 Alexander Gislund 2003 1.06,71  
8 Frederik Bøgebjerg Jensen 2002 1.06,84  
9 Jonas Bundgaard Christensen 2004 1.20,26 do
9 Noah Taalab Rottbøll 2005 1.20,26 do
11 Simon Christensen 2004 1.40,47  
         
Løb 7 :  50 m Rygcrawl   Gr.2   Årgang Tid  
         
1 Frederik Præstegaard Michaelsen 2003 0.41,52  
2 Helena Bang Nielsen 2002 0.41,81  
3 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 0.47,56  
4 Cecilie Præstegaard Michaelsen 2005 0.48,89  
5 Matilde Thirup 2005 0.49,77  
6 Jeppe Egholm 2003 0.50,33  
7 Louise Bang Nielsen 2005 0.52,07  
8 Malthe Kobber Nielsen 2005 1.06,14  
         
Løb 8 :  100 m Rygcrawl   Gr.1   Årgang Tid  
         
1 Niklas Simonsen 1996 1.21,33  
2 Frederik Knudsen 2000 1.28,46  
3 Nicolai Engbjerg Jensen 2001 1.31,39  
4 Freya Kobber Nielsen 2001 1.33,70  
5 Tobias Christensen 2001 1.41,20  
6 Melanie Clausen 2001 1.42,32  
7 Maja Kuld Petersen 2001 1.52,52  
8 Sandie Rysholt Pedersen 2000 1.54,50  
         
Løb 9 :  50 m Brystsvømning     Gr.4   Årgang Tid  
         
1 Kristian Terpet Jensen 2006 1.28,44  
2 Sara Hyldahl-Rishøj 2006 1.28,75  
3 Asbjørn Vandkjær 2006 1.29,01  
4 Christoffer Gaardboe West 2006 1.29,91  
5 Lauge Vogdrup Nilsson 2006 1.30,44  
6 Laura Hyldahl-Rishøj 2006 1.32,58  
7 Eskild Sørensen 2006 1.40,21  
8 Christian Præstegaard Mailund 2006 1.42,08  
9 Nikoline Præstegaard Michaelsen 2007 1.47,87  
10 Andreas Christensen 2005 1.48,94  
11 Laura Rimer Christensen 2006 1.54,02  
12 Iben Nordberg Hansen 2006 2.01,51  
13 Naya Dalsgaard 2007 2.11,25  
14 Emilie Toft Iversen 2007 2.22,76  
15 Sofie Borup 2007 2.55,88  
         
Løb 10 :  50 m Brystsvømning   Gr. 3   Årgang Tid  
         
1 Emma Nedergaard 2004 0.59,93  
2 Clara Berendt Nørgaard 2005 1.06,94  
3 Frederik Gislund 2003 1.09,51  
4 Nicklas Clausen 2005 1.10,51  
5 Alexander Gislund 2003 1.11,16  
6 Jonas Bundgaard Christensen 2004 1.22,13  
7 Nina Godi Jensen 2005 1.23,03  
8 Frederik Bøgebjerg Jensen 2002 1.25,65  
9 Zacharias Traneklint Frederiksen 2005 1.26,39  
10 Simon Christensen 2004 1.28,33  
11 Noah Taalab Rottbøll 2005 1.37,76  
         
Løb 11 :  50 m Brystsvømning   Gr. 2   Årgang Tid  
         
1 Helena Bang Nielsen 2002 0.46,00  
2 Frederik Præstegaard Michaelsen 2003 0.47,81  
3 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 0.48,72  
4 Cecilie Præstegaard Michaelsen 2005 0.53,65  
5 Louise Bang Nielsen 2005 0.55,38  
6 Matilde Thirup 2005 0.57,51  
7 Jeppe Egholm 2003 1.03,12  
8 Malthe Kobber Nielsen 2005 1.06,78  
         
Løb 12 :  100 m Brystsvømning   Gr. 1   Årgang Tid  
         
1 Niklas Simonsen 1996 1.35,00  
2 Frederik Knudsen 2000 1.35,66  
3 Freya Kobber Nielsen 2001 1.44,65  
4 Nicolai Engbjerg Jensen 2001 1.47,26  
5 Melanie Clausen 2001 1.53,12  
6 Maja Kuld Petersen 2001 1.59,53  
7 Tobias Christensen 2001 2.00,76  
8 Sandie Rysholt Pedersen 2000 2.30,90  
         
Løb 13 :  50 m Crawl   Gr. 4   Årgang Tid  
         
1 Eskild Sørensen 2006 1.19,40  
2 Kristian Terpet Jensen 2006 1.19,56  
3 Laura Hyldahl-Rishøj 2006 1.22,28  
4 Sara Hyldahl-Rishøj 2006 1.25,46  
5 Nikoline Præstegaard Michaelsen 2007 1.26,02  
6 Andreas Christensen 2005 1.26,56  
7 Asbjørn Vandkjær 2006 1.28,96  
8 Christoffer Gaardboe West 2006 1.30,20  
9 Laura Rimer Christensen 2006 1.30,70  
10 Iben Nordberg Hansen 2006 1.34,22  
11 Naya Dalsgaard 2007 1.46,64  
12 Christian Præstegaard Mailund 2006 1.47,34 do
12 Lauge Vogdrup Nilsson 2006 1.47,34 do
14 Emilie Toft Iversen 2007 1.51,58  
15 Sofie Borup 2007 2.04,82  
         
Løb 14 : 50 m Crawl    Gr. 3   Årgang Tid  
         
1 Alexander Gislund 2003 0.49,93  
2 Emma Nedergaard 2004 0.51,88  
3 Nicklas Clausen 2005 0.52,44  
4 Clara Berendt Nørgaard 2005 0.54,27  
5 Frederik Gislund 2003 0.57,21  
6 Nina Godi Jensen 2005 1.04,32  
7 Frederik Bøgebjerg Jensen 2002 1.05,82  
8 Noah Taalab Rottbøll 2005 1.08,33  
9 Zacharias Traneklint Frederiksen 2005 1.16,31  
10 Jonas Bundgaard Christensen 2004 1.31,14  
11 Simon Christensen 2004 1.48,51  
         
Løb 15 :  50 m Crawl  Gr. 2   Årgang Tid  
         
1 Frederik Præstegaard Michaelsen 2003 0.34,76  
2 Helena Bang Nielsen 2002 0.35,71  
3 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 0.41,01  
4 Jeppe Egholm 2003 0.41,81  
5 Cecilie Præstegaard Michaelsen 2005 0.42,94  
6 Louise Bang Nielsen 2005 0.44,66  
7 Matilde Thirup 2005 0.46,14  
8 Malthe Kobber Nielsen 2005 1.01,90  
         
Løb 16 :  100 m Crawl   Gr. 1   Årgang Tid  
         
1 Niklas Simonsen 1996 1.09,44  
2 Frederik Knudsen 2000 1.17,51  
3 Nicolai Engbjerg Jensen 2001 1.18,27  
4 Freya Kobber Nielsen 2001 1.24,76  
5 Tobias Christensen 2001 1.32,12  
6 Melanie Clausen 2001 1.33,72  
7 Maja Kuld Petersen 2001 1.34,69  
8 Sandie Rysholt Pedersen 2000 1.43,41  
         
Løb 17 :  100 m Medley   Gr. 4   Årgang Tid  
         
1 Asbjørn Vandkjær 2006 2.50,03  
2 Laura Hyldahl-Rishøj 2006 2.56,31  
3 Sara Hyldahl-Rishøj 2006 2.59,53  
4 Eskild Sørensen 2006 3.03,57  
5 Kristian Terpet Jensen 2006 3.04,19  
6 Nikoline Præstegaard Michaelsen 2007 3.09,38  
7 Christoffer Gaardboe West 2006 3.10,14  
8 Andreas Christensen 2005 3.14,06  
9 Lauge Vogdrup Nilsson 2006 3.27,83  
10 Laura Rimer Christensen 2006 3.31,08  
11 Christian Præstegaard Mailund 2006 3.33,41  
12 Iben Nordberg Hansen 2006 3.34,15  
13 Emilie Toft Iversen 2007 3.49,95  
14 Naya Dalsgaard 2007 4.00,32  
15 Sofie Borup 2007 5.06,15  
         
Løb 18 :  100 m Medley    Gr. 3   Årgang Tid  
         
1 Emma Nedergaard 2004 2.07,72  
2 Nicklas Clausen 2005 2.12,63  
3 Clara Berendt Nørgaard 2005 2.17,09  
4 Alexander Gislund 2003 2.23,46  
5 Frederik Gislund 2003 2.24,27  
6 Nina Godi Jensen 2005 2.29,08  
7 Zacharias Traneklint Frederiksen 2005 2.34,13  
8 Frederik Bøgebjerg Jensen 2002 2.39,20  
9 Noah Taalab Rottbøll 2005 2.48,26  
10 Jonas Bundgaard Christensen 2004 2.59,88  
11 Simon Christensen 2004 2.23,20  
         
Løb 19 :  100 m Medley  Gr. 2   Årgang Tid  
         
1 Helena Bang Nielsen 2002 1.28,90  
2 Frederik Præstegaard Michaelsen 2003 1.34,39  
3 Cecilie Præstegaard Michaelsen 2005 1.47,77  
4 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 1.49,16  
5 Louise Bang Nielsen 2005 1.51,26  
6 Jeppe Egholm 2003 1.54,57  
  Matilde Thirup 2005 Disk Fejl vending ryg/bryst.
         
Løb 20 :  200 m Medley    Gr. 1   Årgang Tid  
         
1 Niklas Simonsen 1996 3.09,47  
2 Frederik Knudsen 2000 3.12,81  
3 Nicolai Engbjerg Jensen 2001 3.17,89  
4 Freya Kobber Nielsen 2001 3.22,56  
5 Melanie Clausen 2001 3.42,20  
6 Tobias Christensen 2001 3.46,03  
7 Maja Kuld Petersen 2001 4.09,70  
         
Løb 21 :  50 m Fri + 50 m Bjærgning  Livredderhold   Årgang Tid  
         
1 Peter Christiansen 1975 1.32,34  
2 Jens Clausen 1969 1.44,88  
3 Jens Præstegaard Mailund 1977 ? 1.57,71  
4 Anders Hejlesen 1972 2.00,95  
5 Christian Røge Andreasen 1975 2.04,82  
Svømmeklubben Nejst | Halvejen 4 | 9850 Hirtshals | Tlf.: 40 92 47 15