Klubmestre 2011 - se billeder fra stævnet her
Her er klubmestrene 2011 - klik på billedet for at se billeder fra stævnet.
Klubmesterskab 2011

Vi har igen i år afholdt klubmesterskab i Svømmeklubben Nejst. Der var lagt op til konkurrence, da svømmerne lørdag d. 26.marts var klar til at vise, hvad de havde fået ud af deres træning gennem sæsonen. Selvom begrebet tabere ikke eksisterer i klubben, var det alligevel med stor spænding, at løbene blev skudt i gang.

Starten gik kl. 9 lørdag morgen, hvor 44 svømmere fra årgang 2004 og ældre stod klar, til at dyste i de forskellige svømmediscipliner. Spændte forældre og andre pårørende fulgte med fra tilskuerpladserne, mens de mange frivillige officials omhyggeligt holdt styr på tiderne og koordinerede begivenhedernes gang. Svømmetiderne omregnes nemlig til point, og den svømmer - der til slut har flest point - kåres som klubmester.

Der blev kæmpet hårdt om medaljerne blandt de ældste svømmere, en forkert vending eller tyvstart kan i værste fald være afgørende i kampen om pokalen og titlen som klubmester. De yngste svømmere tog det hele lidt mere roligt – ja, der skulle jo være tid til at smile til mor eller far når der blev taget billeder.

Under stævnet blev der solgt lodder til lotteri. En del af de lokale firmaer havde sponsoreret til lotteriet og gevinsterne var mange.

Sponsorerne var:
Ostebilen, Zjoos, Fjordline, Brdr. Schlie, Nørregades Blomster, KeKa fisk, Nordsøen Oceanarium, Tegnestuen Emmersbæk, Kop og Kande – Hjørring, Beaute Pacifique samt Hirtshals Idrætscenter.

Efter sidste heat blev døren til sekretariatet lukket og der blev regnet frem om fra tider til point og tilslut kunne vi kåre årets klubmestre:

Katrine Præstegaard og Andreas Smed Lauritsen – Stort tillykke til Jer.

Herunder kan ses resultatlisten fra årets klubmesterskab.

Gruppe 1 piger : Årgang 1998 eller ældre.
K-HOLD + TALENT-HOLD

Point i alt.
Nr. 1 Katrine Præstegaard Mailund 1364
Nr. 2 Malene Thirup 1327
Nr. 3 Sabine Gregersen 1319
Nr. 4 Amalie Christiansen 868
Nr. 5 Asta Teglhus 675
Nr.6 Kristina Terpet Jensen 354


Gruppe 1 drenge : Årgang 1998 eller ældre.
K-HOLD + TALENT-HOLD

Point i alt.
Nr. 1 Andreas Smed Lauritsen 1141
Nr. 2 Niklas Simonsen 833
Nr. 3 Andreas Busch 508

Gruppe 2 piger : Årgang 1999 eller yngre.
K-HOLD + TALENT-HOLD

Point i alt.
Nr. 1 Sascha Pedersen 796
Nr. 2 Emilia Topholt Holm Sørensen 739
Nr. 3 Alberte Kobber Nielsen 585
Nr. 4 Heidi Thirup 583
Nr. 5 Emma Topholt Holm Sørensen 576
Nr. 6 Freya Kobber Nielsen 404
Nr. 7 Jessica Joensen 356

Gruppe 2 drenge : Årgang 1999 eller yngre.
K-HOLD + TALENT-HOLD

Point i alt.
Nr. 1 Frederik Knudsen 405
Nr. 2 William Høgenhaug 337
Nr. 3 Jonas Harwig Nielsen 264
Nr. 4 Phillip Djurhuus 72

Gruppe 3 piger : ÅRGANG 2001 OG ÆLDRE
DELFINER, HAJER OG SÆLER
Point i alt.
Nr. 1 Julie K. Sørensen 191


Gruppe 3 drenge: ÅRGANG 2001 OG ÆLDRE
DELFINER, HAJER OG SÆLER
Point i alt.
Nr. 1 Gustav Aagaard 234
Nr. 2 Lucas Bonde Loven 193
Nr. 3 Nicolai E. Jensen 177
Nr. 4 Kristian Sejr Gotfredsen 165
Nr. 5 Jeppe David 117
Nr. 6 Mikkel Thomsen 95

Gruppe 4 piger: årgang 2002 og yngre
DELFINER, HAJER OG SÆLER
point i alt
Nr. 1 Kathrine R. Ljunggren 189
Nr. 2 Hannah Kold 182
Nr. 3 Helena B. Nielsen 177


Gruppe 4 drenge: årgang 2002 og yngre
DELFINER, HAJER OG SÆLER
Point i alt
Nr. 1 Kristian Krogsgaard Hejlesen 167
Nr. 2 Frederik Præstegaard Michaelsen 150
Nr. 3 Andreas Krogsgaard Bertelsen 130
Nr.4 Magnus Rødkjær 94
Nr.5 Thomas F. Pedersen 89
Nr.6 Lucas Lund Durhuus 88
Nr.7 Nicolai B. Pedersen 67
Nr.8 Christian E. Jensen 53
Nr.9 Erich Busch 48


Gruppe 5: Livreddere
Tid
Nr. 1 Peter Christiansen 1.42.87
Nr 2 Emil Krogh 1.43.07
Nr. 3 Anders Hejlesen 1.57.14
Nr.4 Christian Andreasen 2.06.02
Nr. 5 Bent Hansen 2.15.95

Resultater løb 1-21
Løb 1 : 50 m Butterfly Gr.4 Årgang Tid

1 Kristian Hejlesen 2002 1.18.39
2 Frederik Præstegaard Michaelsen 2003 1.25.58
3 Hannah Kold 2002 1.29.98
4 Helena B Nielsen 2002 1.39.39
5 Magnus Rødkjær 2002 1.40.51
6 Thomas F Pedersen 2003 1.50.28
7 Kathrine R Ljunggren 2003 1.52.08
8 Nicolai B Pedersen 2003 1.54.00
9 Erich Busch 2003 1.58.39
10 Lucas Lund Durhuus 2003 2.01.39
11 Christian E Jensen 2004 2.06.77
12 Andreas Krogsgaard Bertelsen 2003 2.19.08

Løb 2 : 50 m Butterfly Gr. 3 Årgang Tid

1 Gustav Aagaard 2000 1.16.56
2 Nicolai E Jensen 2001 1.18.14
2 Lucas Bonde Loven 2000 1.21.83
4 Julie K Sørensen 2000 1.26.08
5 Kristian Sejr Gotfredsen 2001 1.26.86
6 Jeppe David 2001 1.36.72
7 Mikkel Thomsen 2001 1.41.25

Løb 3 : 50 m butterfly Gr.2 Årgang Tid

1 Sascha Pedersen 1999 0.55.81
2 Emilia Sørensen 1999 0.56.29
3 Phillip Djurhuus 1999 0.57.81
4 Emma Sørensen 2001 0.58.45
5 Heidi Thirup 1999 1.00.11
6 Alberte Kobber Nielsen 1999 1.05.53
7 Frederik Knudsen 2000 1.06.10
8 Jonas Harwig Nielsen 2000 1.08.73
9 Freya Kobber Nielsen 2001 1.09.37
10 William Høgenhaug 2002 1.09.59
11 Jessica Joensen 2001 1.15.07

Løb 4 : 100 m butterfly Gr 1 Tid

1 Andreas Smed Lauritsen 1995 1.27.61
2 Katrine Præstegaard Mailund 1998 1.36.93
3 Sabine Gregersen 1995 1.40.00
4 Malene Thirup 1994 1.48.40

5 Amalie Christiansen 1998 1.56.73
6 Asta Teglhus 1997 1.59.34
7 Andreas Busch 1997 2.08.92
8 Kristina Terpet Jensen 1998 2.26.43
9 Niklas Simonsen 1996 disk. Pga tyvstart+uens arme

Løb 5 : 50 m Rygcrawl Gr.4 Årgang Tid

1 Frederik Præstegaard Micaelsen 2003 1.10.05
2 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 1.11.45
3 Hannah Kold 2002 1.16.25
4 Andreas Krogsgaard Bertelsen 2003 1.16.36
5 Helena B Nielsen 2002 1.26.62
6 Magnus Rødkjær 2002 1.31.72
7 Kathrine R Ljunggren 2003 1.32.65
8 Christian E Jensen 2004 1.39.79
9 Lucas Lund Durhuus 2003 1.43.77
10 Thomas F Pedersen 2003 1.47.87
11 Erich Busch 2003 1.50.00
12 Nicolai B Pedersen 2003 1.53.33

Løb 6 : 50 m Rygcrawl Gr. 3 Årgang Tid

1 Gustav Aagaard 2000 0.56.33
2 Lucas Bonde Loven 2000 1.04.80
3 Julie K Sørensen 2000 1.06.11
4 Nicolai E Jensen 2001 1.13.92
5 Jeppe David 2001 1.15.34
6 Kristian Sejr Gotfredsen 2001 1.15.40
7 Mikkel Thomsen 2001 1.24.92

Løb 7 : 50 m Rygcrawl Gr. 2 Årgang Tid

1 Frederik Knudsen 2000 0.50.93
2 Sascha Pedersen 1999 0.52.73
3 Alberte Kobber Nielsen 1999 0.55.36
4 Emma Sørensen 2001 0.58.52
5 Emilia Sørensen 1999 0.58.53
6 William Høgenhaug 2002 0.59.87
7 Heidi Thirup 1999 1.01.59
8 Freya Kobber Nielsen 2001 1.02.89
9 Jessica Joensen 2001 1.06.54
10 Jonas Harwig Nielsen 2000 1.18.70


Løb 8 : 100 m Rygcrawl Gr. 1 Årgang Tid

1 Niklas Simonsen 1996 1.26.18
2 Malene Thirup 1994 1.28.87
3 Andreas Smed Lauritsen 1995 1.34.24
4 Sabine Gregersen 1995 1.36.05
5 Katrine Præstegaard Mailund 1997 1.37.08
6 Asta Teglhus 1997 1.42.42
7 Amalie Christiansen 1998 1.46.39
8 Andreas Busch 1997 2.02.75
9 Kristina Terpet Jensen 1998 2.31.15

Løb 9 : 50 m Brystsvømning Gr. 4 Årgang Tid

1 Helena B Nielsen 2002 1.23.36
2 Kristian Hejlesen 2002 1.33.70
3 Magnus Rødkjær 2002 1.35.87
4 Hannah Kold 2002 1.38.14
5 Thomas F Pedersen 2003 1.42.09
6 Frederik P Michaelsen 2003 1.42.52
7 Andreas K Bertelsen 2003 1.44.17
8 Lucas Lund Durhuus 2003 1.45.13
9 Nicolai B Pedersen 2003 1.46.27
10 Kathrine R Ljunggren 2003 2.14.25
11 Christian E Jensen 2004 2.14.56
12 Erich Busch 2003 2.18.11

Løb 10 : 50 m Brystsvømning Gr. 3 Årgang Tid

1 Lucas Bonde Loven 2000 1.33.64
2 Nicolai E Jensen 2001 1.36.34
3 Kristian S Gotfredsen 2001 1.39.05
4 Mikkel Thomsen 2001 1.40.98
5 Jeppe David 2001 1.41.27
6 Gustav Aagaard 2000 1.41.52
7 Julie K Sørensen 2000 2.00.89

Løb 11 : 50 m Brystsvømning Gr. 2 Årgang Tid

1 Sascha Pedersen 1999 0.54.56
2 Emilia Sørensen 1999 0.54.75
3 Heidi Thirup 1999 1.02.39 do nr1
4 Alberte K Nielsen 1999 1.02.39 do nr2
5 Jonas H Nielsen 2000 1.03.30
6 Emma Sørensen 2001 1.08.39
7 Freya K Nielsen 2001 1.10.98
8 William Høgenhaug 2002 1.13.78
8 Frederik Knudsen 2000 1.16.49
10 Jessica Joensen 2001 1.20.69


Løb 12 : 100 m Brystsvømning Gr. 1 Årgang Tid

1 Andreas S Lauritsen 1995 1.41.13
2 Malene Thirup 1994 1.42.12
3 Niklas Simonsen 1996 1.44.05
4 Katrine P Mailund 1997 1.44.47
5 Sabine Gregersen 1995 1.46.06
6 Amalie Christiansen 1998 1.51.84
7 Asta Teglhus 1997 1.58.77
8 Andreas Busch 1997 2.03.78
9 Kristina T Jensen 1998 2.45.18
Løb 13 : 50 m Crawl Gr. 4 Årgang Tid

1 Kristian Hejlesen 2002 1.09.18
2 Andreas K Bertelsen 2003 1.09.96
3 Lucas Lund Durhuus 2003 1.15.99
4 Frederik P Michaelsen 2003 1.16.43
5 Hannah Kold 2002 1.19.09
6 Thomas F Pedersen 2003 1.19.23
7 Helena B Nielsen 2002 1.26.34
8 Nicolai B Pedersen 2003 1.30.55
9 Magnus Rødkjær 2002 1.31.37
10 Kathrine R Ljunggren 2003 1.33.02
11 Christian E Jensen 2004 1.44.14
12 Erich Busch 2003 2.03.11


Løb 14 : 50 m Crawl Gr. 3 Årgang Tid

1 Gustav Aagaard 2000 1.00.79
2 Lucas Bonde Loven 2000 1.02.02
3 Nicolai E Jensen 2001 1.10.95
4 Kristian S Gotfredsen 2001 1.11.43
5 Julie K Sørensen 2000 1.18.36
6 Jeppe David 2001 1.19.92
7 Mikkel Thomsen 2001 1.24.06

Løb 15 : 50 m Crawl Gr. 2
Årgang
Tid

1 Sascha Pedersen 1999 0.44.11
2 Frederik Knudsen 2000 0.46.31
3 Emilia Sørensen 1999 0.47.77
4 William Høgenhaug 2002 0.48.80
5 Heidi Thirup 1999 0.49.17
6 Emma Sørensen 2001 0.51.90
7 Alberte K Nielsen 1999 0.53.73
8 Jessica Joensen 2001 0.57.69
9 Freya K Nielsen 2001 1.01.06
10 Jonas H Nielsen 2000 1.06.87

Løb 16 : 100 m Crawl Gr. 1 Årgang Tid

1 Andreas S Lauritsen 1995 1.13.43
2 Katrine P Mailund 1997 1.15.56
3 Sabine Gregersen 1995 1.17.42
4 Malene Thirup 1994 1.18.86
5 Niklas Simonsen 1996 1.20.73
6 Andreas Busch 1997 1.32.86

7 Amalie Christiansen 1998 1.39.87
8 Kristina T Jensen 1998 2.02.31
9 Asta Teglhus 1997 disk pga færdsel over banetov inden alle var i mål


Løb 17 : 100 m Medley Gr. 4 Årgang Tid

1 Andreas K Bertelsen 2003 2.52.80
2 Frederik P Michaelsen 2003 2.53.11
3 Kristian Hejlesen 2002 2.57.37
4 Helena B Nielsen 2002 3.11.03
5 Hannah Kold 2002 3.19.98
6 Lucas L Durhuus 2003 3.20.97
7 Thomas F Pedersen 2003 3.22.34
8 Magnus Rødkjær 2002 3.29.13
9 Erich Busch 2003 4.00.06
10 Nicolai B Pedersen 2003 4.02.80
11 Kathrine R Ljunggren 2003 4.09.86
12 Christian E Jensen 2004 4.17.37


Løb 18 : 100 m Medley Gr. 3 Årgang Tid

1 Gustav Aagaard 2000 2.42.07
2 Lucas B Loven 2000 2.51.06
3 Nicolai E Jensen 2001 2.52.06
4 Kristian S Gotfredsen 2001 2.52.53
5 Jeppe David 2001 3.21.97
6 Mikkel Thomsen 2001 3.42.56
7 Julie K Sørensen 2000 3.44.98

Løb 19 : 100 m Medley Gr. 2 Årgang Tid

1 Sascha Pedersen 1999 1.57.83
2 Emma Sørensen 2001 2.04.08
3 Emilia Sørensen 1999 2.04.57
4 Alberte K Nielsen 1999 2.05.92
5 Heidi Thirup 1999 2.10.02
6 Frederik Knudsen 2000 2.13.96
7 William Høgenhaug 2002 2.16.46
8 Jonas H Nielsen 2000 2.23.14
9 Freya K Nielsen 2001 2.26.36
10 Jessica Joensen 2001 2.28.00

 

Løb 20 : 200 m Medley Gr. 1 Årgang Tid

1 Andreas S Lauritsen 1995 3.09.00
2 Sabine Gregersen 1995 3.19.48
3 Katrine P Mailund 1997 3.20.28
4 Malene Thirup 1994 3.26.31
5 Niklas Simonsen 1996 3.30.05
6 Amalie Christiansen 1998 3.48.20
7 Asta Teglhus 1997 3.54.08
8 Andreas Busch 1997 4.15.55
9 Kristina T Jensen 1998 5.10.37

 

Løb 21 : 50 fri+50 bjærgning Tid

1 Peter Christiansen 1.42.87
2 Emil Krogh 1.43.07
3 Anders Hejlesen 1.57.14
4 Christian Andreasen 2.06.02
5 Bent Hansen 2.15.95
 

Svømmeklubben Nejst | Halvejen 4 | 9850 Hirtshals | Tlf.: 40 92 47 15