Klubmestre
Klubmesterskab 2016

Lørdag d. 05. marts 2016 afviklede svømmeklubben Nejst det årlige klubmesterskab.

Der var tilmeldt 36 svømmere fra årgang 2009-2000 samt 6 svømmere fra klubbens livredderhold. Alle var klar til at forbedre deres tider og de var alle klar til at kæmpe om titlen som årets klubmester, der sidste år blev vundet af Helena Bang Nielsen og Niklas Simonsen.

Klik her for at se alle billeder!


Alle var spændte da første løb blev fløjtet i gang.

Svømmerne skulle dyste i alle fire svømmearter og i en medley. Mange forældre var mødt op til at heppe og et hold af frivillige officials holdt styr på svømmernes tider, korrekte vendinger m.m. Svømmernes tider omregnes til point og den svømmer der til slut har flest point bliver kåret som årets klubmester.
Der blev kæmpet bravt om medaljerne blandt de ældste svømmere, en forkert vending eller tyvstart kan i værste fald være afgørende i kampen om titlen som klubmester. De yngste svømmere tog det hele lidt mere roligt – ja, der skulle jo være tid til at tømme brillerne for vand og til at vinke til mor eller far.

De seks svømmere fra livredderholdet havde lagt op til en rigtig fight. De skulle dyste i 50m fri svømning, hvorefter de skulle dykke til bunden efter en sandsæk, som skulle bjærges 50m. Kampen var hård og det var seks meget forpustede livreddere, som kom i mål efter de 100m.

Under stævnet og ministævnet samme formiddag blev der solgt lodder til lotteri. Mange firmaer havde til sponsorstævnet valgt at sponsorere med en gave og disse var i spil. Salget indbragte 7560,00 kr. Tusind tak til alle sponsorer!

Der var sponsorgaver fra:
Danske Bank, Jyske Bank, Nordsø Oceanarium, Hirtshals apotek, Fjord Line, Hirtshals Fiskehus, Taffel Chips, Eurogate, Kop og kande, KonditorBager i Jyllandsgade, Hirtshals Bowlingcenter, Pernilles fod- og hudpleje, Hyttefadet, Heidi Vendelbo, Home, Normann’s, HoCo foto, Hirtshals Indkøb, Kiwi minipris, Christian Vogdrup VVS, Stjernestrik, Mimosa, Uniq, Klippeatelieret, Spar Nord, Ny form, Cafe 2/Restaurant Lilleheden, Diva, Kølemadsen, Hotel og restaurant Fyrklit, Jakob Gislund, Restaurant Messen, Brdr. Schlie fiskeeksport, Skaga FM, Statiol, Laila og Michael Frederiksen, Dalgaard Angus, Hirtshals Redningskorps og svømmeklubben Nejst.

Efter sidste heat blev pointene talt sammen og til slut kunne vi overrække diplomer til alle deltagere og  medaljer til de 3 bedste piger og 3 bedste drenge i hver af de 4 grupper. Livredder-gruppen er ikke delt op i kvinder og mænd, så her deles der blot ud til nr. 1, 2 og 3.
Og ikke mindst de to pokaler - 1 til bedste pige og 1 til bedste dreng.


Stort tillykke til klubmestrene 2016:


Freya Kobber Nielsen og Nicolai Engbjerg Jensen

 
  RESULTATLISTE  -  KLUBMESTERSKAB 2016.    
             
             
             
SAMLET KLUBMESTER PIGER :  Freya Kobber Nielsen (1.gang)  
             
             
             
SAMLET KLUBMESTER DRENGE : Nicolai Engbjerg Jensen (1.gang)
             
             
             
             
Gruppe 1 piger : Årgang 2003 eller ældre.      
  K-HOLD + TALENT-HOLD          
             
    Point i alt.        
Nr. 1 Freya Kobber Nielsen 1358        
Nr. 2 Maja Kuld Petersen 844        
Nr. 3 Sandie Rysholt Pedersen 628        
             
Gruppe 1 drenge : Årgang 2003 eller ældre.      
  K-HOLD + TALENT-HOLD          
             
    Point i alt.        
Nr. 1 Nicolai Engbjerg Jensen 1074        
Nr. 2 Frederik Præstegaard Michaelsen 947        
Nr. 3 Kristian Krogsgaard Hejlesen 644        
Nr. 4 Jeppe Egholm 577        
Nr. 5 Frederik Gislund 405        
Nr. 6 Alexander Gislund 371        
Nr. 7 Frederik Bøgebjerg Jensen 251        
             
             
             
Gruppe 2 piger : Årgang 2004 eller yngre.      
  K-HOLD + TALENT-HOLD          
             
    Point i alt.        
Nr. 1 Cecilie Præstegaard Michaelsen 1194        
Nr. 2 Clara Berendt Nørgaard 975        
Nr. 3 Caroline Møller Jensen 755        
Nr. 4 Sarah Borup 400        
Nr. 5 Laura Hyldahl-Rishøj 385        
Nr. 6 Sara Hyldahl-Rishøj 380        
Nr. 7 Amalie Traneklint Frederiksen 350        
             
             
             
Gruppe 2 drenge : Årgang 2004 eller yngre.      
  K-HOLD + TALENT-HOLD          
             
    Point i alt.        
Nr. 1 Malthe Kobber Nielsen 459        
Nr. 2 Zacharias Traneklint Frederiksen 352        
Nr. 3 Asbjørn Vandkjær 328        
Nr. 4 Kristian Terpet Jensen 234        
Nr. 5 Lauge Vogdrup Nilsson 157        
Nr. 6 Andreas Christensen 153        
             
             
             
Gruppe 3 piger : Sæler          
             
    Point i alt.        
Nr. 1 Nikoline Præstegaard Michaelsen 346        
Nr. 2 Victoria Schneider Fiedler 272        
Nr. 3 Naya Ellesøe Dalsgaard 197        
Nr. 4 Beate Drustrup Christensen 166        
Nr. 5 Sofie Borup 94        
             
             
             
Gruppe 3 drenge : Sæler           
             
    Point i alt.        
Nr. 1 Christian Præstegaard Mailund 98        
             
             
Gruppe 4 piger : Hajer          
             
    Point i alt.        
Nr. 1 Emilie Toft Iversen 161        
Nr. 2 Sofie Egholm 115        
Nr. 3 Mathilde Hjermitslev Rishøj 107        
Nr. 4 Astrid Rimer Christensen 92        
Nr. 5 Sarah Marie Ketilsson 72        
Nr. 6 Leona Vogdrup Nilsson 50        
Nr. 7 Silje Vogdrup Nilsson 47        
             
Gruppe 4 drenge : Hajer          
             
    Point i alt.        
             
50 FRI + 50 BJÆRGNING          
    TID        
Nr. 1 Peter Christiansen 1.37.32        
Nr. 2 Brian Jensen 1.37.89        
Nr. 3 Jens Præstegaard Mailund 1.51.94        
Nr. 4 Lasse Præstegaard Michaelsen 2.04.09        
Nr. 5 Chris Persson X        
Nr. 6 Bent Hansen 2.27.20        
             
  RESULTATER  LØB 1 – 21.          
             
             
Løb 1 :  50 m Butterfly    Gr. 4 Årgang Tid      
             
1 Emilie Toft Iversen 2007 1.28.26      
2 Sofie Egholm 2009 1.44.15      
2 Astrid Rimer Christensen 2008 1.51.33      
4 Sarah Marie Ketilsson 2008 2.17.71      
5 Leona Vogdrup Nilsson 2009 2.17.82      
6 Mathilde Hjermitslev Rishøj 2007 2.17.88      
7 Silje Vogdrup Nilsson 2009 2.23.83      
8            
             
Løb 2 :  50 m Butterfly     Gr. 3 Årgang Tid      
             
1 Nikoline Præstegaard Michaelsen 2007 1.20.02      
2 Naya Ellesøe Dalsgaard 2007 1.25.96      
2 Christian Præstegaard Mailund 2006 1.37.00      
4 Victoria Schneider Fiedler 2006 1.45.82      
5 Beate Drustrup Christensen 2005 1.55.95      
6 Sofie Borup 2007 2.03.64      
             
Løb 3 : 50 m Butterfly     Gr. 2 Årgang Tid      
             
1 Cecilie Præstegaard Michaelsen 2005 0.47.03      
2 Clara Berendt Nørgaard 2005 0.52.38      
3 Caroline Møller Jensen 2004 0.56.83      
4 Malthe Kobber Nielsen 2005 1.02.45      
5 Asbjørn Vandkjær 2006 1.04.52      
6 Zacharias Traneklint Frederiksen 2005 1.05.00      
7 Sara Hyldahl-Rishøj 2006 1.05.30      
8 Laura Hyldahl-Rishøj 2006 1.08.94      
9 Amalie Traneklint Frederiksen 2006 1.09.44      
10 Lauge Vogdrup Nilsson 2006 1.17.25      
11 Kristian Terpet Jensen 2006 1.18.58      
12 Andreas Christensen 2005 1.31.87      
13 Sarah Borup 2004 disk brystben    
             
Løb 4 : 100 m Butterfly     Gr. 1 Årgang Tid      
             
1 Nicolai Engbjerg Jensen 2001 1.27.33      
2 Frederik Præstegaard Michaelsen 2003 1.36.64      
3 Freya Kobber Nielsen 2001 1.37.15      
4 Jeppe Egholm 2003 1.46.97      
5 Maja Kuld Petersen 2001 1.59.82      
6 Sandie Rysholt Pedersen 2000 2.04.15      
7 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 2.05.59      
8 Frederik Gislund 2003 disk crawl ben    
8 Alexander Gislund 2003 disk crawl ben    
10 Frederik Bøgebjerg Jensen 2002 disk bryst ben    
             
Løb 5 :  50 m Rygcrawl     Gr. 4 Årgang Tid      
             
1 Emilie Toft Iversen 2007 1.21.49      
2 Mathilde Hjermitslev Rishøj 2007 1.26.00      
3 Sofie Egholm 2009 1.35.16      
4 Astrid Rimer Christensen 2008 1.40.94      
5 Sarah Marie Ketilsson 2008 1.54.56      
6 Silje Vogdrup Nilsson 2009 2.03.82      
7 Leona Vogdrup Nilsson 2009 2.32.83      
8            
             
Løb 6 :  50 m Rycrawl    Gr. 3 Årgang Tid      
             
1 Nikoline Præstegaard Michaelsen 2007 1.01.46      
2 Victoria Schneider Fiedler 2006 1.15.09      
3 Beate Drustrup Christensen 2005 1.21.13      
4 Naya Ellesøe Dalsgaard 2007 1.22.34      
5 Christian Præstegaard Mailund 2006 1.29.70      
6 Sofie Borup 2007 1.30.31      
             
Løb 7 :  50 m Rygcrawl   Gr.2 Årgang Tid      
             
1 Cecilie Præstegaard Michaelsen 2005 0.46.64      
2 Clara Berendt Nørgaard 2005 0.49.09      
3 Asbjørn Vandkjær 2006 0.52.52      
4 Malthe Kobber Nielsen 2005 0.53.82      
5 Sarah Borup 2004 0.54.89      
6 Zacharias Traneklint Frederiksen 2005 0.56.69      
7 Caroline Møller Jensen 2004 1.01.81      
8 Laura Hyldahl-Rishøj 2006 1.04.88      
9 Kristian Terpet Jensen 2006 1.07.46      
10 Andreas Christensen 2005 1.07.68      
11 Amalie Traneklint Frederiksen 2006 1.11.13      
12 Sara Hyldahl-Rishøj 2006 1.11.99      
13 Lauge Vogdrup Nilsson 2006 1.14.44      
             
             
Løb 8 :  100 m Rygcrawl   Gr.1 Årgang Tid      
             
1 Nicolai Engbjerg Jensen 2001 1.30.95      
2 Freya Kobber Nielsen 2001 1.33.75      
3 Frederik Præstegaard Michaelsen 2003 1.34.95      
4 Jeppe Egholm 2003 1.43.46      
5 Maja Kuld Petersen 2001 1.44.91      
6 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 1.48.39      
7 Frederik Gislund 2003 1.51.73      
8 Sandie Rysholt Pedersen 2000 1.56.06      
9 Alexander Gislund 2003 2.00.00      
10 Frederik Bøgebjerg Jensen 2002 disk på maven i vending v50m    
             
Løb 9 :  50 m Brystsvømning     Gr.4 Årgang Tid      
             
1 Emilie Toft Iversen 2007 1.52.44      
2 Sofie Egholm 2009 1.55.64      
3 Astrid Rimer Christensen 2008 2.04.70      
4 Sarah Marie Ketilsson 2008 2.10.31      
5 Mathilde Hjermitslev Rishøj 2007 2.20.62      
6 Leona Vogdrup Nilsson 2009 2.29.27      
7 Silja Vogdrup Nilsson 2009 2.43.39      
8            
             
Løb 10 :  50 m Brystsvømning   Gr. 3 Årgang Tid      
             
1 Victoria Schneider Fiedler 2006 1.15.65      
2 Nikoline Præstegaard Michaelsen 2007 1.23.70      
3 Naya Ellesøe Dalsgaard 2007 1.23.94      
4 Beate Drustrup Christensen 2005 1.31.27      
5 Christian Præstegaard Mailund 2006 1.36.77      
6 Sofie Borup 2007 1.05.56      
             
Løb 11 :  50 m Brystsvømning   Gr. 2 Årgang Tid      
             
1 Cecilie Præstegaard Michaelsen 2005 0.48.32      
2 Clara  Berendt Nørgaard 2005 0.53.53      
3 Caroline Møller Jensen 2004 0.56.32      
4 Sarah Borup 2004 0.59.60      
5 Malthe Kobber Nielsen 2005 1.00.52      
6 Asbjørn Vandkjær 2006 1.08.56      
7 Amalie Traneklint Frederiksen 2006 1.09.69      
8 Laura Hyldahl-Rishøj 2006 1.10.52      
9 Sara Hyldahl-Rishøj 2006 1.11.22      
10 Zacharias Traneklint Frederiksen 2005 1.12.12      
11 Lauge Vogdrup Nilsson 2006 1.17.00      
12 Andreas Christensen 2005 1.26.53      
13 Kristian Terpet Jensen 2006 1.28.40      
             
             
Løb 12 :  100 m Brystsvømning   Gr. 1 Årgang Tid      
             
1 Freya Kobber Nielsen 2001 1.40.66      
2 Nicolai Engbjerg Jensen 2001 1.41.90      
3 Frederik Præstegaard Michaelsen 2003 1.43.51      
4 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 1.49.77      
5 Jeppe Egholm 2003 1.56.53      
6 Maja Kuld Petersen 2001 1.59.28      
7 Frederik Gislund 2003 2.11.46 do    
8 Frederik Bøgebjerg Jensen 2002 2.11.46 do    
9 Alexander Gislund 2003 2.18.07      
10 Sandie Rysholt Pedersen 2000 2.28.75      
             
Løb 13 :  50 m Crawl   Gr. 4 Årgang Tid      
             
1 Emilie Toft Iversen 2007 1.27.28      
2 Mathilde Hjermitslev Rishøj 2007 1.32.89      
3 Sofie Egholm 2009 1.41.76      
4 Astrid Rimer Christensen 2008 1.43.62      
5 Sarah Marie Ketilsson 2008 1.48.65      
6 Leona Vogdrup Nilsson 2009 1.56.33      
7 Silja Vogdrup Nilsson 2009 2.09.88      
8            
             
Løb 14 : 50 m Crawl    Gr. 3 Årgang Tid      
             
1 Nikoline Præstegaard Michaelsen 2007 1.02.38      
2 Victoria Schneider Fiedler 2006 1.05.83      
3 Naya Ellesøe Dalsgaard 2007 1.27.59      
4 Beate Drustrup Christensen 2005 1.30.00      
5 Christian Præstegaard Mailund 2006 1.36.68      
6 Sofie Borup 2007 1.53.14      
             
Løb 15 :  50 m Crawl  Gr. 2 Årgang Tid      
             
1 Cecilie Præstegaard Michaelsen 2005 0.41.51      
2 Clara Berendt Nørgaard 2005 0.42.50      
3 Caroline Møller Jensen 2004 0.44.27      
4 Asbjørn Vandkjær 2006 0.47.13      
5 Malthe Kobber Nielsen 2005 0.52.34      
6 Sarah Borup 2004 0.52.58      
7 Zacharias Traneklint Frederiksen 2005 0.54.13      
8 Kristian Terpet Jensen 2006 0.58.59      
9 Andreas Christensen 2005 0.58,70      
10 Lauge Vogdrup Nilsson 2006 1.03.58      
11 Sara Hyldahl-Rishøj 2006 1.04.22      
12 Laura Hyldahl-Rishøj 2006 1.08.00 do    
13 Amalie Traneklint Frederiksen 2006 1.08.00 do    
             
             
Løb 16 :  100 m Crawl   Gr. 1 Årgang Tid      
             
1 Nicolai Engbjerg Jensen 2001 1.19.08      
2 Frederik Præstegaard Michaelsen 2003 1.21.26      
3 Freya Kobber Nielsen 2001 1.21.77      
4 Jeppe Egholm 2003 1.25.87      
5 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 1.33.81      
6 Maja Kuld Petersen 2001 1.35.01      
7 Alexander Gislund 2003 1.39.95      
8 Sandie Rysholt Pedersen 2000 1.40.22      
9 Frederik Gislund 2003 1.43.13      
10 Frederik Bøgebjerg Jensen 2002 1.54.57      
             
Løb 17 :  100 m Medley   Gr. 4 Årgang Tid      
             
1 Emilie Toft Iversen 2007 3.19.24      
2 Sofie Egholm 2009 3.32.35      
3 Mathilde Hjermitslev Rishøj 2007 3.38.19      
4 Astrid Rimer Christensen 2008 3.59.84      
5 Sarah Marie Ketilsson 2008 4.08.37      
6 Leonora Vogdrup Nilsson 2009 4.35.39      
7 Silje Vogdrup Nilsson 2009 4.55.19      
8            
             
Løb 18 :  100 m Medley    Gr. 3 Årgang Tid      
             
1 Nikoline Præstegaard Michaelsen 2007 2.32.44      
2 Victoria Schneider Fiedler 2006 2.42.11      
3 Naya Ellesøe Dalsgaard 2007 3.10.76      
4 Beate Drustrup Christensen 2005 3.11.89      
5 Christian Præstegaard Mailund 2006 3.32.75      
6 Sofie Borup 2007 4.02.77      
             
             
Løb 19 :  100 m Medley  Gr. 2 Årgang Tid      
             
1 Cecilie Præstegaard Michaelsen 2005 1.43.76      
2 Clara Berendt Nørgaard 2005 1.49.96      
3 Caroline Møller Jensen 2004 1.56.15      
4 Malthe Kobber Nielsen 2005 1.59.44      
5 Zacharias Traneklint Frederiksen 2005 2.15.66      
6 Sara Hyldahl-Rishøj 2006 2.26.83      
7 Laura Hyldahl-Rishøj 2006 2.27.19      
8 Kristian Terpet Jensen 2006 2.28.89      
9 Amalie Traneklint Frederiksen 2006 2.36.25      
10 Asbjørn Vandkjær 2006 disk arme ej symetrisk i fly    
12 Sarah Borup 2004 disk ryg i bryst    
13 Lauge Vogdrup Nilsson 2006 disk crawl ben i fly    
14 Andreas Christensen 2005 disk ej berøring i fly+hænder u.hofte i bryst
             
Løb 20 :  200 m Medley    Gr. 1 Årgang Tid      
             
1 Freya Kobber Nielsen 2001 3.17.58      
2 Nicolai Engbjerg Jensen 2001 3.17.95      
3 Frederik Præstegaard Michaelsen 2003 3.24.01      
4 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 3.46.46      
5 Maja Kuld Petersen 2001 3.56.06      
6 Sandie Rysholt Pedersen 2000 4.15.40      
7 Frederik Gislund 2003 4.23.24      
8 Alexander Gislund 2003 4.32.51      
9 Frederik Bøgebjerg Jensen 2002 4.37.62      
10 Jeppe Egholm 2003 disk ryg t. bryst. Vender på maven  
             
Løb 21 :  50 m Fri + 50 m Bjærgning  Livredderhold Årgang Tid      
             
1 Peter Christiansen 1975 1.37.32      
2 Brian Jensen 1972 1.37.89      
3 Jens Præstegaard Mailund 1972 1.51.94      
4 Lasse Præstegaard Michaelsen 1975 2.04.09      
5 Chris Persson 1965 2.05.09      
6 Bent Hansen 1957 2.27.20      
Svømmeklubben Nejst | Halvejen 4 | 9850 Hirtshals | Tlf.: 40 92 47 15