Klubmestre
Klubmesterskab 2018

Lørdag d. 17. marts 2018 afviklede svømmeklubben Nejst  det årlige klubmesterskab.

Der var tilmeldt 31 svømmere fra årgang 2011-2000. Holdene, der var repræsenteret var Hajer, Sæler, Talent- og Konkurrencehold.  
Alle var klar til at kæmpe om titlen som årets klubmester, der sidste år blev vundet af Mathilde Thirup og Frederik Præstegaard Michaelsen. Begge de tidligere klubmestre svømmer nu i en anden klub, så pokalen måtte jo skifte ejer.

Klik her for at se alle billeder!


Alle var spændte da første løb blev fløjtet i gang.

Svømmerne skulle dyste i alle fire svømmearter og i en medley. Mange forældre var mødt op til at heppe og et hold af frivillige officials holdt styr på svømmernes tider, korrekte vendinger m.m. Svømmernes tider omregnes til point og den svømmer der til slut har flest point bliver kåret som årets klubmester.
Der blev kæmpet bravt om medaljerne blandt de ældste svømmere, en forkert vending eller tyvstart kan i værste fald være afgørende i kampen om titlen som klubmester. De yngste svømmere tog det hele lidt mere roligt – ja, der skulle jo være tid til at tømme brillerne for vand og til at vinke til mor eller far.

Fra klubbens livredderhold var der en enkelt tilmeldt. Han fik konkurrence fra to af klubbens gamle svømmere. De tre skulle dyste i 50m fri svømning, hvorefter de skulle dykke til bunden efter en sandsæk, som skulle bjærges 50m. Kampen var hård og det var tre forpustede svømmere, som kom i mål efter de 100m. Endnu engang blev det bevist, at det godt kan betale sig at træne inden stævnet. Guldet gik til Peter Christiansen fra livredderholdet.

Under klubmesterskabet og ministævnet blev der solgt lodder til lotteri. Mange firmaer havde til sponsorstævnet valgt at sponsorere med en gave og disse var i spil. Salget indbragte 7755,00kr.

Der var sponsorgaver fra:
3 X kasse taffelchips
Kop & Kande – pakke
Matas – pakke
Jyske Bank – Trip Trap skærebrædt
Diva – pakke
Grønfeldt – bestikkrukke
Konditorbager – kagemand 20 pers.
Wagner – pakke
Klipperen – shampo
Klippeatelier – shampo m.m.
Butik Pia Harbo – pakke
Eurogate – parfume
Rosehaven – godterier
Louise F – gavekort
Pernilles Fodpleje – fodbehandling
Menakadan – gavekort, fisketur
Brdr. Schlie – lakseside
Hirtshals Fiskehus – gave, 2 fiskefilet
Hirtshals Fiskehus – gave, 2 stjerneskud
Hirtshals Idrætscenter – 4 stk 12-turs kort
Chr Vogdrup – bruseanlæg
Frisør Udbø – gavekort 400 kr
Sasson – gavekort 400 kr
Nordsøen -- 1 fribillet barn
Hyttefadet – gavekort, 2 små stjerneskud
B & B by the sea – gavekort, 2 gange morgenmad
Fjordline – 1 bilpakke
Fjordline – 1 cruise
Cafe 2 – 2 stk T-shirt
Fjordline – 1 cruise
Børge Bandit – 1 gavekort til børneunderholdning
Eurogate – ur og bilduft
Eurogate – solbriller, bilduft og taske


Efter sidste heat blev pointene talt sammen og til slut kunne vi overrække diplomer til alle deltagere og  medaljer til de 3 bedste piger og 3 bedste drenge i hver af de 5 grupper.

Som det sidste skulle årets klubmestre afsløres. Pokalerne skulle gives videre.


Stort tillykke til klubmestrene 2018:


Freya Kobber Nielsen og Kristian Krogsgaard Hejlesen


 
RESULTATLISTE  -  KLUBMESTERSKAB 2018.
         
         
         
SAMLET KLUBMESTER PIGER : Freya Kobber Nielsen (1.gang)
         
         
         
SAMLET KLUBMESTER DRENGE : Kristian Krogsgaard
Hejlesen (1.gang)
         
         
         
         
Gruppe 1 piger : Årgang 2005 eller ældre.  
  K-HOLD + TALENT-HOLD      
         
    Point i alt.    
Nr. 1 Freya Kobber Nielsen 1726    
Nr. 2 Beate Drustrup Christiansen 639    
Nr. 3 Sandie Rysholt Pedersen 450    
         
Gruppe 1 drenge : Årgang 2005 eller ældre.  
  K-HOLD + TALENT-HOLD      
         
    Point i alt.    
Nr. 1 Kristian Krogsgaard Hejlesen 1339    
Nr. 2 Nicolai Engbjerg Jensen 1289    
Nr. 3 Alexander Gislund 874    
Nr. 4 Malthe Kobber Nielsen 676    
Nr. 5 Frederik Gislund 648    
Nr. 6 Silas Nyborg Andersen 138    
Nr. 7        
         
         
         
Gruppe 2 piger : Årgang 2006 eller yngre.  
  K-HOLD + TALENT-HOLD      
         
    Point i alt.    
Nr. 1 Nikoline Præstegaard Michaelsen 1152    
Nr. 2 Chanel Skovgaard Loots 398    
Nr. 3 Sofie Borup 324    
Nr. 4 Emilie Toft Iversen 288    
Nr. 5 Sofie Egholm 236    
Nr. 6 Nicoline Toft Iversen 26    
Nr. 7        
         
         
         
Gruppe 2 drenge : Årgang 2006 eller yngre.  
  K-HOLD + TALENT-HOLD      
         
    Point i alt.    
Nr. 1 Mattie Christiansen 338    
Nr. 2 Oliver Størup 160    
Nr. 3 Liam Holm Kruse 147    
Nr. 4        
Nr. 5        
Nr. 6        
         
         
         
Gruppe 3 piger : Sæler og Hajer    
         
    Point i alt.    
Nr. 1 Tilde Skjødt Petersen 258    
Nr. 2 Melanie Bast Sørensen 245    
Nr. 3 Julie Welle 149    
Nr. 4 Augusta Ottesen 59    
Nr. 5        
         
         
         
Gruppe 3 drenge : Sæler og Hajer    
         
    Point i alt.    
Nr. 1 William Nicolajsen 183    
Nr. 2 Malthe Jensen 103    
Nr. 3 Michael V. Jørgensen 58    
         
Gruppe 4 piger : Hajer      
         
    Point i alt.    
Nr. 1 Mathilde Høholt 114    
Nr. 2 Sofia Tiedemann Jakobsen 102    
Nr. 3 Filippa Schrøder Uhre 63    
Nr. 4 Lillian Lindgreen Jensen 55    
Nr. 5        
Nr. 6        
Nr. 7        
         
Gruppe 4 drenge : Hajer      
         
    Point i alt.    
Nr. 1 Magne Christiansen 85    
Nr. 2 Sebastian Høgh 49    
         
50 FRI + 50 BJÆRGNING      
    TID    
Nr. 1 Peter Christiansen 1.53.89    
Nr. 2 Anders Hejlesen 1.56.89    
Nr. 3 Christian Røge Andreasen 2.10.84    
Nr. 4        
Nr. 5        
Nr. 6        
         
  RESULTATER  LØB 1 – 21.      
         
         
Løb 1 :  50 m Butterfly    Gr. 4 Årgang Tid  
         
1 Mathilde Høholt 2010 1.42.66  
2 Sofia Tiedemann Jakobsen 2011 1.55.45  
2 Sebastian Høgh 2010 2.17.56  
4 Magne Christiansen 2011 2.24.41  
5 Filippa Schrøder Uhre 2010 2.32.56  
6 Lillian Lindgreen Jensen 2010 2.49.44  
7        
8        
         
Løb 2 :  50 m Butterfly     Gr. 3 Årgang Tid  
         
1 Tilde Skjødt Petersen 2009 1.17.69  
2 Melanie Bast Sørensen 2007 1.25.02  
2 William Nicolajsen 2008 1.33.51  
4 Julie Welle 2009 1.40.15  
5 Malthe Jensen 2008 1.41.38  
6 Michael V. Jørgensen 2008 1.51.75  
7 Augusta Ottesen 2009 2.30.08  
         
Løb 3 : 50 m Butterfly     Gr. 2 Årgang Tid  
         
1 Nikoline Præstegaard Michaelsen 2007 0.47.43  
2 Oliver Størup 2006 1.12.82  
3 Mattie Christiansen 2008 1.14.09  
4 Sofie Egholm 2009 1.19.32  
5 Sofie Borup 2007 1.21.18  
6 Liam Holm Kruse 2009 1.25.35  
7 Emilie Toft Iversen 2007 disk Crawlben
8 Chanel Skovgaard Loots 2006 disk brystben
9 Nicoline Toft Iversen 2009 disk Crawlben+hang i kant
10        
11        
12        
13        
         
Løb 4 : 100 m Butterfly     Gr. 1 Årgang Tid  
         
1 Nicolai Engbjerg Jensen 2001 1.20.52  
2 Freya Kobber Nielsen 2001 1.29.72  
3 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 1.31.06  
4 Frederik Gislund 2003 1.40.77  
5 Alexander Gislund 2003 1.46.34  
6 Beate Drustrup Christiansen 2005 2.07.16  
7 Malthe Kobber Nielsen 2005 disk br.ben+br.arm i vending
8 Sandie Rysholt Pedersen 2000 disk brystsvømning
8 Silas Nyborg Andersen 2005 disk brystben
10        
         
Løb 5 :  50 m Rygcrawl     Gr. 4 Årgang Tid  
         
1 Sebastian Høgh 2010 1.24.75  
2 Mathilde Høholt 2010 1.30.71  
3 Magne Christiansen 2011 1.30.81  
4 Sofia Tiedemann Jakobsen 2011 1.39.69  
5 Filippa Schrøder Uhre 2010 1.49.07  
6 Lillian Lindgreen Jensen 2010 1.50.08  
7        
8        
         
Løb 6 :  50 m Rycrawl    Gr. 3 Årgang Tid  
         
1 Melanie Bast Sørensen 2007 1.10.34  
2 William Nicolajsen 2008 1.10.76  
3 Tilde Skjødt Petersen 2009 1.14.70  
4 Malthe Jensen 2008 1.22.56  
5 Julie Welle 2009 1.29.91  
6 Michael V. Jørgensen 2008 1.43.07  
7 Augusta Ottesen 2009 1.47.71  
         
Løb 7 :  50 m Rygcrawl   Gr.2 Årgang Tid  
         
1 Nikoline Præstegaard Michaelsen 2007 0.46.10  
2 Chanel Skovgaard Loots 2006 0.57.40  
3 Oliver Størup 2006 0.59.90  
4 Mattie Christiansen 2008 1.00.21  
5 Emilie Toft Iversen 2007 1.01.87  
6 Sofie Borup 2007 1.06.16  
7 Sofie Egholm 2009 1.07.08  
8 Liam Holm Kruse 2009 1.10.12  
9 Nicoline Toft Iversen 2009 disk fejl i vending + afsl. På maven
10        
11        
12        
13        
         
         
Løb 8 :  100 m Rygcrawl   Gr.1 Årgang Tid  
         
1 Nicolai Engbjerg Jensen 2001 1.24.51  
2 Freya Kobber Nielsen 2001 1.24.75  
2 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 1.24.75  
4 Alexander Gislund 2003 1.37.25  
5 Malthe Kobber Nielsen 2005 1.40.41  
6 Frederik Gislund 2003 1.44.41  
7 Sandie Rysholt Pedersen 2000 1.56.03  
8 Beate Drustrup Christiansen 2005 2.07.56  
9 Silas Nyborg Andersen 2005 disk ej fortsat bev. I vending
10        
         
Løb 9 :  50 m Brystsvømning     Gr.4 Årgang Tid  
         
1 Magne Christiansen 2011 1.37.50  
2 Sebastian Høgh 2010 1.50.58  
3 Sofia Tiedemann Jakobsen 2011 1.55.90  
4 Mathilde Høholt 2010 2.00.01  
5 Filippa Schrøder Uhre 2010 2.16.71  
6 Lillian Lindgreen Jensen 2010 2.31.50  
7        
8        
         
Løb 10 :  50 m Brystsvømning   Gr. 3 Årgang Tid  
         
1 Melanie Bast Sørensen 2007 1.33.57  
2 Tilde Skjødt Petersen 2009 1.34.63  
3 William Nicolajsen 2008 1.37.22  
4 Malthe Jensen 2008 1.46.50  
5 Julie Welle 2009 1.49.88  
6 Michael V. Jørgensen 2008 1.59.08  
7 Augusta Ottesen 2009 2.21.69  
         
Løb 11 :  50 m Brystsvømning   Gr. 2 Årgang Tid  
         
1 Nikoline Præstegaard Michaelsen 2007 0.54.13  
2 Mattie Christiansen 2008 1.05.97  
3 Chanel Skovgaard Loots 2006 1.15.07  
4 Sofie Borup 2007 1.15.52  
5 Emilie Toft Iversen 2007 disk asym.ben
6 Oliver Størup 2006 disk cr.ben i vending
7 Nicoline Toft Iversen 2009 disk asym.ben
8 Liam Holm Kruse 2009 disk fly ben
9 Sofie Egholm 2009 disk 1 hånd i afslutning
10        
11        
12        
13        
         
         
Løb 12 :  100 m Brystsvømning   Gr. 1 Årgang Tid  
         
1 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 1.30.53  
2 Freya Kobber Nielsen 2001 1.35.50  
3 Nicolai Engbjerg Jensen 2001 1.40.08  
4 Malthe Kobber Nielsen 2005 1.40.50  
5 Alexander Gislund 2003 1.48.57  
6 Beate Drustrup Christiansen 2005 1.58.77  
7 Silas Nyborg Andersen 2005 2.23.10  
8 Frederik Gislund 2003 disk 2 armtag i start
9 Sandie Rysholt Pedersen 2000 disk asym.bentag
10        
         
Løb 13 :  50 m Crawl   Gr. 4 Årgang Tid  
         
1 Magne Christiansen 2011 1.29.33  
2 Sofia Tiedemann Jakobsen 2011 1.40.59  
3 Mathilde Høholt 2010 1.42.21  
4 Filippa Schrøder Uhre 2010 2.13.27  
5 Lillian Lindgreen Jensen 2010 2.23.06  
6 Sebastian Høgh 2010 udgået  
7        
8        
         
Løb 14 : 50 m Crawl    Gr. 3 Årgang Tid  
         
1 William Nicolajsen 2008 0.59.02  
2 Tilde Skjødt Petersen 2009 1.03.08  
3 Melanie Bast Sørensen 2007 1.09.43  
4 Julie Welle 2009 1.16.01  
5 Malthe Jensen 2008 1.22.56  
6 Michael V. Jørgensen 2008 1.51.01  
7 Augusta Ottesen 2009 2.11.21  
         
Løb 15 :  50 m Crawl  Gr. 2 Årgang Tid  
         
1 Nikoline Præstegaard Michaelsen 2007 0.39.13  
2 Mattie Christiansen 2008 0.51.63  
3 Chanel Skovgaard Loots 2006 0.54.95  
4 Emilie Toft Iversen 2007 0.55.26  
5 Oliver Størup 2006 1.01.00  
6 Sofie Egholm 2009 1.03.26  
7 Sofie Borup 2007 1.06.63  
8 Liam Holm Kruse 2009 1.08.95  
9 Nicoline Toft Iversen 2009 1.23.46  
10        
11        
12        
13        
         
         
Løb 16 :  100 m Crawl   Gr. 1 Årgang Tid  
         
1 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 1.11.66  
2 Nicolai Engbjerg Jensen 2001 1.11.95  
3 Freya Kobber Nielsen 2001 1.14.83  
4 Alexander Gislund 2003 1.19.96  
5 Frederik Gislund 2003 1.21.14  
6 Malthe Kobber Nielsen 2005 1.31.90  
7 Sandie Rysholt Pedersen 2000 1.38.84  
8 Beate Drustrup Christiansen 2005 1.46.69  
9 Silas Nyborg Andersen 2005 2.02.26  
10        
         
Løb 17 :  100 m Medley   Gr. 4 Årgang Tid  
         
1 Mathilde Høholt 2010 3.39.15  
2 Sofia Tiedemann Jakobsen 2011 3.45.45  
3 Magne Christiansen 2011 3.46.56  
4 Filippa Schrøder Uhre 2010 4.18.28  
5 Lillian Lindgreen Jensen 2010 4.35.22  
6 Sebastian Høgh 2010 udgået  
7        
8        
         
Løb 18 :  100 m Medley    Gr. 3 Årgang Tid  
         
1 William Nicolajsen 2008 2.43.51  
2 Tilde Skjødt Petersen 2009 2.53.25  
3 Melanie Bast Sørensen 2007 2.54.95  
4 Malthe Jensen 2008 3.23.51  
5 Julie Welle 2009 3.24.25  
6 Michael V. Jørgensen 2008 4.09.57  
7 Augusta Ottesen 2009 4.45.44  
         
Løb 19 :  100 m Medley  Gr. 2 Årgang Tid  
         
1 Nikoline Præstegaard Michaelsen 2007 1.44.38  
2 Mattie Christiansen 2008 2.20.81  
3 Chanel Skovgaard Loots 2006 2.22.56  
4 Emilie Toft Iversen 2007 2.26.77  
5 Sofie Borup 2007 2.38.34  
6 Liam Holm Kruse 2009 2.50.69  
7 Sofie Egholm 2009 2.57.47  
8 Oliver Størup 2006 disk Br.ben i fly+ cr.ben i bryst
9 Nicoline Toft Iversen 2009 disk 1 hånd i flyvend.+asym.ben i br.
10        
12        
13        
14        
         
Løb 20 :  200 m Medley    Gr. 1 Årgang Tid  
         
1 Kristian Krogsgaard Hejlesen 2002 2.59.14  
2 Freya Kobber Nielsen 2001 3.02.47  
3 Nicolai Engbjerg Jensen 2001 3.11.65  
4 Alexander Gislund 2003 3.25.26  
5 Frederik Gislund 2003 3.37.65  
6 Malthe Kobber Nielsen 2005 3.39.83  
7 Sandie Rysholt Pedersen 2000 4.10.31  
8 Silas Nyborg Andersen 2005 disk Brystben i fly
9        
10        
         
Løb 21 :  50 m Fri + 50 m Bjærgning  Livredderhold Årgang Tid  
         
1 Peter Christiansen 1975 1.53.89  
2 Anders Hejlesen 1972 1.56.89  
3 Christian Røge Andreasen 1975 2.10.84  
4        
5        
6        
         
         
         
         
  Underskrift   Overdommer (Leif Strickertsson)      
         
         
         
         
         
 
Svømmeklubben Nejst | Halvejen 4 | 9850 Hirtshals | Tlf.: 40 92 47 15