Klubmesterskab - 11/11 - 2006

Lørdag formiddag, mens efterårsvejret for alvor viste tænder udenfor, bød Svømmeklubben ”Nejst” i stedet velkommen indenfor til det årlige klubmesterskab og tropisk varme. Stævnet blev afholdt i Hirtshals Idrætscenter, hvor næsten 100 svømmere var mødt op for at konkurrere i de traditionelle svømmearter, og selvfølgelig alle med en lille drøm om at erhverve sig titlen som klubmester. Men dagen bød også på konkurrencer i forskellige svømmelege for de mindste, livredderne dystede i bjærgning, og publikum fik sig også en lille overraskelse, da der pludselig kom ”uventede gæster”.

Men for mange af svømmerne havde mesterskabet allerede været i gang et godt stykke tid før lørdagens afsluttende heats. Ugen op til selve mesterskabsdagen havde de nemlig svømmet en lang række af konkurrencerne, da den endelige klubmester kåres ud fra den svømmer, der får flest point samlet på tværs af alle svømmearter og distancer: ”Vi sørger altid for at afvikle heats i de længste distancer ugen inden klubmesterskabet, da det ville være alt for krævende for svømmerne at skulle svømme det hele på én gang, og så har vi jo også fordelen af at kunne gemme de mest publikumsvenlige heats til selve stævnet” fortæller svømmetræner Sussanne Dahl.

Ud over de almindelige svømmearter dystede klubbens svømmeskolehold og mindste svømmere også med stor entusiasme i en række forskellige svømmelege så som klemmesvømning, dykning efter ting på bunden og publikumsfavoritten pladefræs: ”Klubben har haft en enorm søgning til sine børnehold de sidste år, og vi er utrolig stolte af og glade for at kunne mønstre så mange dejlige ”vandhunde” på en dag som i dag. Vi sætter også stor pris på, at så mange forældre er mødt op for at støtte op om arrangementet” siger formand for svømmeklubben Dorte Andreasen: ”Men vi må heller ikke glemme de mange sponsorer, som har hjulpet os, uden dem kunne vi ikke mønstre så flotte præmier, som vi kan her i dag” fortsætter hun.

Publikum fik sig også en lille overraskelse og et godt grin, da svømmehallen pludselig fik uventet besøg af tre komiske udspringere, der tilsyneladende var på jagt efter en vis klumpfisk på bunden af bassinet, og der var fart på og godt med vandsprøjt, når de på alle mulige og umulige måde væltede, hoppede og tumlede ned fra 3 m. vippen.

Efter de sidste og ældste svømmere lukkede og slukkede i vandet, stillede samtlige svømmere forventningsfulde op til den store præmieoverrækkelse, og efter uddelingen af præmier for holddisciplinerne og de individuelle og årgangsopdelte præmier kunne man kåre årets klubmestre. Og titlen gik i år meget velfortjent til Nanna Hedager-Schelde og Mick Leemann.da den endelige klubmester kåres ud fra den svømmer, der får flest point samlet på tværs af alle svømmearter og distancer: ”Vi sørger altid for at afvikle heats i de længste distancer ugen inden klubmesterskabet, da det ville være alt for krævende for svømmerne at skulle svømme det hele på én gang, og så har vi jo også fordelen af at kunne gemme de mest publikumsvenlige heats til selve stævnet” fortæller svømmetræner Sussanne Dahl.

Ud over de almindelige svømmearter dystede klubbens svømmeskolehold og mindste svømmere også med stor entusiasme i en række forskellige svømmelege så som klemmesvømning, dykning efter ting på bunden og publikumsfavoritten pladefræs: ”Klubben har haft en enorm søgning til sine børnehold de sidste år, og vi er utrolig stolte af og glade for at kunne mønstre så mange dejlige ”vandhunde” på en dag som i dag. Vi sætter også stor pris på, at så mange forældre er mødt op for at støtte op om arrangementet” siger formand for svømmeklubben Dorte Andreasen: ”Men vi må heller ikke glemme de mange sponsorer, som har hjulpet os, uden dem kunne vi ikke mønstre så flotte præmier, som vi kan her i dag” fortsætter hun.

Publikum fik sig også en lille overraskelse og et godt grin, da svømmehallen pludselig fik uventet besøg af tre komiske udspringere, der tilsyneladende var på jagt efter en vis klumpfisk på bunden af bassinet, og der var fart på og godt med vandsprøjt, når de på alle mulige og umulige måde væltede, hoppede og tumlede ned fra 3 m. vippen.

Efter de sidste og ældste svømmere lukkede og slukkede i vandet, stillede samtlige svømmere forventningsfulde op til den store præmieoverrækkelse, og efter uddelingen af præmier for holddisciplinerne og de individuelle og årgangsopdelte præmier kunne man kåre årets klubmestre. Og titlen gik i år meget velfortjent til Nanna Hedager-Schelde og Mick Leemann.

Resultater

Løb 1 : Svømmeleg 1 SV.SKOLE.   Tid  
         
1 HOLD 5   3.29,88  
2 HOLD 4   3.31,51  
3 HOLD 1   3.54,31  
4 HOLD 6   3.57,18  
5 HOLD 2   3.58,95  
6 HOLD 3   4.00,80  
         
Løb 2 : 100 m RYG. Årgang Tid  
         
1 Mick Leemann 91 1.40,18  
2 Nanna Hedager-Schelde 92 1.46,31  
3 Emil Krogh 92 1.50,40  
         
Løb 3 : 50 m RYG. Årgang Tid  
         
1 Phillip Østerø 93 0.42,75  
2 Malene Thirup Møller 94 0.44,75  
3 Helene K. Nielsen 95 0.45,23  
4 Rasmus Lund 95 0.54,13  
5 Kristina Røge Ipsen 96 0.54,88  
6 Jesper Jensen 96 1.00,00  
7 Jens Christian Borup Jensen 95 1.00,12  
8 Martin Toft Schaltz 93 1.00,41  
9 Louise Toft Kristiansen 93 1.00,97  
10 Pernille Andersen 95 1.01,69  
         
Løb 4 : Svømmeleg 2 SV.SKOLE.   Tid  
         
1 HOLD 5   1.55,63  
2 HOLD 4   1.55,95  
3 HOLD 6   2.05,25  
4 HOLD 2   2.09,84  
5 HOLD 3   2.12.99  
6 HOLD 1   2.24,10  
         
Løb 5 : 50 m Fri + 50 m Bjærgning. Årgang Tid  
         
1 Nils-Bo Høgenhaug 63 1.48,31  
2 Chris Persson   2.04,72  
3 Bent Hansen 57 2.19,28  
         
Løb 6 : 100 m Brystsvømning. Årgang Tid  
         
1 Emil Krogh 92 1.39,50  
2 Mick Leemann 91 1.43,22  
3 Nanna Hedager-Schelde 92 2.03,97  
         
         
         
Løb 7 : 50 m Brystsvømning. Årgang Tid  
         
1 Helene K. Nielsen 95 0.48,50  
2 Malene Thirup Møller 94 0.49,00  
3 Phillip Østerø 93 0.55,85  
4 Kristina Røge Ipsen 96 1.01,46  
5 Rasmus Lund 95 1.01,78  
6 Martin Lund Schaltz 93 1.04,06  
7 Pernille Andersen 95 1.10,00  
8 Jens Christian Borup Jensen 95 1.15,49  
9 Jesper Jensen 96 1.15,67  
10 Louise Toft Kristiansen 93 1.18,11  
         
Løb 8 : Svømmeleg 3 SV.SKOLE.   Tid  
         
1 HOLD 5   6.35,75  
2 HOLD 6   6.47,50  
3 HOLD 4   6.54,35  
4 HOLD 2   7.04,47  
5 HOLD 1   7.13,50  
6 HOLD 3   7.24,98  
         
Løb 9 : 100 m Fri. Årgang Tid  
         
1 Mick Leemann 91 1.20,25  
2 Emil Krogh 92 1.26,30  
3 Nanna Hedager-Schelde 92 1.36,47  
         
Løb 10 : 50 m Fri. Årgang Tid  
         
1 Malene Thirup Møller 94 0.38,59  
2 Helene K. Nielsen 95 0.39,34  
3 Phillip Østerø 93 0.39,41  
4 Kristina Røge Ipsen 96 0.46,16  
5 Martin Toft Schaltz 93 0.48,54  
6 Rasmus Lund 95 0.49,57  
7 Pernille Andersen 95 0.50,19  
8 Jesper Jensen 96 0.50,47  
9 Louise Toft Kristiansen 93 0.51,15  
10 Jens Christian Borup Jensen 95 0.52,03  
         
Løb 11 : Svømmeleg 1 FRØER   Tid  
         
1 HOLD 1   2.15,20  
2 HOLD 3   2.18,00  
3 HOLD 4   2.18,74  
4 HOLD 2   2.24,63  
         
Løb 12 : Svømmeleg 2 FRØER.   Tid  
         
1 HOLD 4   2.43,65  
2 HOLD 1   2.46,87  
3 HOLD 3   3.07,37  
4 HOLD 2   3.15,21  
         
         
Løb 13 : Svømmeleg 3 FRØER.   Tid  
         
1 HOLD 1   1.24,47  
2 HOLD 2   1.26,40  
3 HOLD 3   1.40,42  
4 HOLD 4   2.08,78  
         
Løb 14 : Svømmeleg 1 PINGVINER.   Tid  
         
1 HOLD 4   2.56,50  
2 HOLD 1   3.02,00  
3 HOLD 2   3.03.00  
4 HOLD 3   3.05,59  
         
Løb 15 : Svømmeleg 2 PINGVINER.   Tid  
         
1 HOLD 1   2.32,32  
2 HOLD 2   2.38,10  
3 HOLD 3   2.46,93  
4 HOLD 4   3.05,37  
         
Løb 16 : Svømmeleg 3 PINGVINER.   Tid  
         
1 HOLD 3   1.28,68  
2 HOLD 2   1.43,18  
3 HOLD 1   1.57,85  
4 HOLD 4   1.54,81  
         
Løb 17 : 25 SPRINT FRØER, PINGVINER. Årgang Tid  
         
1 Emilie Sørensen 99 0.35,27  
2 Alberte K. Nielsen 99 0.36,60  
3 Sebastian Kjeldsen 99 0.39,27  
4 Sine Thordsen 99 0.40,93  
5 Caroline K. Nielsen 99 0.41,42  
6 Gustav Præstegaard Mailund 00. 0.44,00  
7 Rasmus Ørum Jensen 99 0.45,82  
8 Oliver Ledet 00. 0.45,87  
9 Jens Brogaard 00. 0.47,78  
10 Steffi Brath 99 0.48,67  
11 Sasche Pedersen 99 0.48,84  
12 Mads Vie Andersen 00- 0.50,82  
13 Sune Grøn Pedersen 01. 0.52,82  
14 Mathias Christensen 00. 0.53,30  
15 Oliver Zielke 00. 0.56,38  
16 Frey K. Nielsen 01. 0.56,93  
17 Benjamin Søndergarrd 99 0.57,06  
18 Mads Jensen 00. 0.57,72  
19 Emil Pedersen 01. 0.59,44  
20 Emma Sørensen 01. 0.59,59  
21 Casper Emil Christensen 99 0.59,87  
22 Jonas Frederiksen 98 1.01,10  
23 Melanie Clausen 01. 1.07,63  
24 Jonathan Conrad 00. 1.10,68  
25 Nicolaj Christian Andersen 01. 1.11,63  
26 Anna Laulund Lunden 01. 1.12,75  
27 Emma Søndergaard 02. 1.12,82  
28 Amalie Krogsgaard Bertelsen 01. 1.13,61  
29 Julie Søndergaard 02. 1.14,21  
30 William Høgenhaug 02. 1.26,14  
31 Maria Madsen 01. 1.28,75  
32 Oscar Rasmussen 02. 1.30,50  
33 Thomas Tobias Christensen 01. 1.41,87  
34 Mads Thomsen 00. 1.42,82  
35 Elizabeth Conrad 98 1.54,87  
         
Løb 18 : 25 SPRINT SØLØVER, SÆLER, DELFINER, TALENT.  
         
    Årgang Tid  
         
1 Rasmus Hedager-Svhelde 94 0.20,19  
2 Jonathan Severinsen 94 0.20,25  
3 Andreas Smed Lauritsen 95 0.24,06  
4 Caroline Ledet 96 0.25,10  
5 Martin Jensen 98 0.25,13  
6 Niklas Simonsen 96 0.26,03  
7 Frederik Grønby 95 0.26,59  
8 Mads Engbjerg 98 0.28,35  
9 Asta Teglhuus 97 0.28,61  
10 Jane Mogensen 95 0.28,63  
11 Sebastian Mortensen 95 0.28,99  
12 Mathias Mikkelsen 99 0.29,65  
13 Heidi Jacobsen 98 0.30,21  
14 Caroline Hansen 98 0.30,32  
15 Amalie Christiansen 98 0.30,46  
16 Andreas Busch 97 0.30,78  
17 Frederik Mølgaard 96 0.31,17  
18 Jeppe Mortensen 97 0.31,35  
19 Thomas Graff Larsen 95 0.31,60  
20 Nikolaj Røge 96 0.31,79  
21 Sille Stubkjær Larsen 97 0.32,75  
22 Rasmus Kristensen 96 0.32,90  
23 Andreas Finlaugsen 97 0.33,62  
24 Heidi Møller 99 0.33,76  
25 Isak Nesse 95 0.34,04  
26 Sine Vie Andersen 96 0.34,92  
27 Iben Christensen 97 0.35,59  
28 Thomas Bærentsen 96 0.36,74  
29 Dani Vejen 94 0.35,74  
30 Maria Hauberg Jensen 97 0.36,47  
31 Karen Mette Borup Jensen 98 0.38,36  
32 Thea Laulund Lunden 99 0.38,68  
33 Cecilie Østerø 99 0.43,64  
34 Jenny Grønby 97 0.45,28  
35 Rosa-Mari Jonsdottir 99 1.05,84  
         
Løb 19 : 50 SPRINT K-HOLD og ANDRE. Årgang Tid  
         
1 Jens Clausen 69 0.27,32  
2 Anders Jensen 72 0.29,06  
3 Christian Andreasen 75 0.29.40  
4 Jens Mikkelsen 64 0.29.42  
5 Chris Persson 65 0.29,56  
6 Brian Jensen 72 0.29,63  
7 Nils-Bo Høgenhaug 63 0.31,66  
8 Ditte Poulsen 77 0.35,00 do
8 Nick Leemann 91 0.35,00 do
10 Emil Krogh 92 0.32,72  
11 Bent Hansen 57 0.37,53  
12 Helene K. Nielsen 95 0.38,58  
13 Malene Thirup Møller 94 0.39,03  
14 Nanna Hedager-Schelde 92 0.39,68  
15 Kira Clausen 76 0.40,65  
16 Phillip Østerø 93 0.40,75  
17 Kristina Røge Ipsen 96 0.44,57  
18 Lise Andreasen 73 0.45,50  
1 Martin Toft Schaltz 93 0.49,07  
20 Louise Toft Kristiansen 93 0.51,71  
21 Jesper Jensen 96 0.51,73  
22 Jens Christian Borup Jensen 95 0.51,88  
23 Pernille Andersen 95 0.52,57  
24 Rasmus Lund 95 0.57,34  
         
Løb 20 : 200 Ryg Årgang Tid  
         
1 Phillip Østerø 93 3.35,60  
2 Mick Leemann 91 3.35,68  
3 Malene Thirup Møller 94 3.48,27  
4 Nanna Hedager-Schelde 92 3.54,16  
5 Emil Krogh 92 4.16,08  
6 Signe Jacobsen 94 4.32,00  
7 Kristina Røge Ipsen 96 4.35,11  
8 Pernille Andersen 95 4.37,64  
9 Rasmus Lund 95 4.38,51  
10 Josefine Sørensen 96 4.38,67  
11 Jens Christian Borup Jensen 95 4.43,09  
12 Jesper Jensen 96 4.51,29  
13 Helene K. Nielsen 95 3.52,00  
14 Martin Toft Schaltz 93 4.59,00  
         
Løb 21 : 200 Bryst Årgang Tid  
         
1 Mick Leemann 91 3.42,00  
2 Emil Krogh 92 3.42,83  
3 Malene Thirup Møller 94 4.04,84 do
4 Helene K. Nielsen 95 4.04,84 do
5 Nanna Hedager-Schelde 92 4.24,60  
6 Phillip Østerø 93 4.32,41  
7 Signe Jacobsen 94 4.51,92  
8 Kristina Røge Jenssen 96 5.16,00  
9 Martin Toft Schaltz 93 5.25,12  
10 Rasmus Lund 95 5.25,70  
11 Pernille Andersen 95 5.28,43  
12 Josefine Sørensen 96 5.30,44  
13 Jesper Jensen 96 5.31,00  
14 Jens Christian Borup Jensen 95 5.38,42  
         
         
         
         
         
Løb 22 : 200 Fri Årgang Tid  
         
1 Mick Leemann 91 3.02,53  
2 Nanna Hedager-Schelde 92 3.21,40  
3 Malene Busch 93 3.29,14  
4 Emil Krogh 92 3.29.97  
         
Løb 23 : 100 Medley Årgang Tid  
         
1 Malene Busch 93 1.42,77  
2 Emil Krogh 92 1.47,15  
3 Nanna Hedager-Schelde 92 1.48,40  
  Mick Leemann 91 Disk Fly 40 meter.
         
Løb 24 : 100 Fly Årgang Tid  
         
1 Nanna Hedager-Schelde 92 1.53,60  
2 Mick Leemann 91 1.53.63  
3 Emil Krogh 92 1.55,57  
         
Løb 24 : 50 Fly Årgang Tid  
         
1 Helene K. Nielsen 95 0.48,88  
2 Malene Busch 93 0.49,85  
3 Malene Thirup Møller 94 0.51,46  
4 Phillip Østerø 93 0.52,95  
5 Kristiana Røge Ipsen 96 0.59,69  
6 Jens Christian Borup Jensen 95 1.01,53  
7 Pernille Andersen 95 1.05,37  
8 Jesper Jensen 96 1.09,53  
9 Rasmus Lund 95 1.09,67  
10 Louise Toft Kristiansen 93 1.13,70  
11 Martin Toft Schaltz 93 1.13,91  
         
         
         
         
  RESULTAT SV.SKOLE      
         
Nr. 1   Point i alt.    
         
HOLD 5 BLÅ 422    
         
  Heidi Møller      
  Nicklas Simonsen      
  Rasmus Hedager-Schelde      
  Maria Hauberg Jensen      
  Sebastian Mortensen      
  Frederik Grønby      
         
         
         
         
         
         
Nr. 2        
         
HOLD 4 GRØN 409    
         
  Mathias Mikkelsen      
  Jonathan Severinsen      
  Sabine Lundgreen Gregersen      
  Sille Stubkjær Larsen      
  Rasmus Kristensen      
  Cecilie Østerø      
         
Nr. 3   315    
         
HOLD 6 ORANGE      
         
  Andrea Smed Lauritsen      
  Mads Engbjerg      
  Dani Vejen      
  Iben Christensen      
  Sine Vie Andersen      
  Thea Laulund Lunden      
         
HOLD 2 RØD 296    
         
  Caroline Ledet      
  Isak Nesse      
  Heidi Jacobsen      
  Thomas Bærentsen      
  Andreas Finlaugsen      
  Karen Mette Borup Jensen      
         
HOLD 3 LILLA 280    
         
  Nikolaj Røge      
  Jenny Grønby      
  Caroline Hansen      
  Andreas Busch      
  Jeppe Mortensen      
  Amalie Christiansen      
         
HOLD 1 GUL 279    
         
  Asta Teglhuus      
  Morten Jensen      
  Thomas Graff Larsen      
  Jane Mogensen      
  Frederik Mølgaard      
  Rosa-Mari Jonsdottir      
         
         
         
         
         
         
         
         
  RESULTAT FRØER    
         
Nr. 1   Point i alt.    
         
HOLD 1 RØD (2 bånd) 726    
         
  Freya K. Nielsen      
  Elizabeth Conrad      
  Emil Pedersen      
  Benjamin Søndergaard      
  Mads Thomsen      
         
Nr. 2   557    
         
HOLD 2 GRØN (2 bånd)      
         
  Maria Madsen      
  Anne Laulund Lunde      
  Thomas Tobias Christensen      
  Nicolaj Christian Andersen      
  Mads Jensen      
         
Nr. 3        
         
HOLD 4 GUL (2 bånd) 550    
         
  Julie Søndergaard      
  Melanie Clausen      
  Emma Søndergaard      
  Casper Emil Christensen      
  William Høgenhaug      
         
HOLD 3 BLÅ (2 bånd) 513    
         
  Emma Sørensen      
  Amalie Kogsgaard Bertelsen      
  Jonathan Conrad      
  Sune Grøn Pedersen      
  Oscar Rasmussen      
         
         
  RESULTAT PINGVINER    
         
Nr. 1   Point i alt.    
         
HOLD 3 HVID (2 bånd) 843    
         
  Sine Thordsen      
  Jonas Frederiksen      
  Mikkel Vandsted Sørlie      
  Mads Vie Andersen      
         
         
         
         
Nr. 2        
         
HOLD 2 ORANGE (2 bånd) 806    
         
  Steffi Brath      
  Alberte K. Nielsen      
  Rasmus Ørum Jensen      
  Gustav Præstegaard Mailund      
         
Nr. 3   811    
         
HOLD 1 LILLA (2 bånd)      
         
  Caroline K. Nielsen      
  Sascha Pedersen      
  Mathias Christensen      
  Oliver Ledet      
         
HOLD 4 SORT (2 bånd) 644    
         
  Emilie Sørensen      
  Sebastian Kjeldsen      
  Oliver Zielke      
  Jens Brogaard      


Klubmester piger 2006
Nanna Hedager-Schelde

Klubmester drenge 2006
Mick Leemann
 

Svømmeklubben Nejst | Halvejen 4 | 9850 Hirtshals | Tlf.: 40 92 47 15